wlochyminiZ kolejną wizytą przedstawiciele naszej szkoły zawitali ponownie do Włoch w ramach realizowanego programu Comenius. Było to finałowe spotkanie, wieńczące dwuletnią współpracę szkół partnerskich pochodzących z Włoch, Hiszpanii, Luksemburga, Szwecji i – oczywiście – Polski.

W trakcie ostatniego spotkania opracowano projekt raportu końcowego, omówiono przebieg i sposób realizacji podjętych działań, dokonano ewaluacji zadań, sformułowano wnioski dotyczące dalszej współpracy. Bilans dostarczył ciekawych spostrzeżeń, które będzie można zastosować w dalszej pracy edukacyjnej.

W niniejszej wizycie udział wzięli uczniowie: Mateusz Łuczejko (kl. 1TE/TB), Przemysław Michoń (kl. 2 TM), Rafał Rozputyński (kl. 2 TK) i Paweł Bryndza (kl. 2 TK) pod opieką nauczycieli: Edyty Kulawiak – Roman, Barbary Podkalickiej, Elwiry Bonk i Marcina Stanka.

W trakcie konferencji nauczyciele i uczniowie podzielili się swoimi spostrzeżeniami z realizacji projektu w swoich szkołach. Spotkali się także z przedstawicielami władz lokalnych, którzy naświetlili etapy wprowadzania metody CLIL we Włoszech.

W czasie szczegółowych prac metodycznych przeznaczonych dla nauczycieli – uczniowie mieli możliwość poznania lokalnej kultury, odwiedzili Florencję, brali udział w spotkaniach z kolegami z różnych państw europejskich, w czasie których posługiwali się jedynie językiem angielskim.

Ostatnim etapem wizyty we Włoszech była wizyta w Rzymie, gdzie uczestnicy meetingu mieli okazję zobaczyć najważniejsze zabytki kultury Italów.

A oto wrażenia uczniów, którzy brali udział w międzynarodowym spotkaniu:

Udział w projekcie CLIL to niezapomniane przeżycie. Dzięki wyjazdowi nauczyłem się wiele o innych kulturach. Spotkałem wielu sympatycznych, inteligentnych i bardzo ciekawych ludzi z całej Europy. Zwiedziłem mnóstwo pięknych zabytków oraz zobaczyłem sporo cudownych miejsc. Co więcej, podszkoliłem swój angielski i zrozumiałem, że nauka tego języka jest naprawdę ważna, przyjemna i bardzo przydatna.

Rafał Rozputyński

Moje doświadczenia związane z projektem CLIL są niezapomniane. Podczas spotkania we Włoszech miałem możliwość odwiedzenia wiele sławnych miejsc jak Florencja i Rzym. Poznałem również lokalną kulturę i tradycyjne włoskie dania. Co więcej, spotkałem tam wielu wspaniałych ludzi, z którymi jestem w kontakcie. W przyszłości mamy nadzieję spotkać się ponownie. Początkowo miałem pewne obawy dotyczące stosowania języka angielskiego -  jednak nie miałem z tym żadnych problemów. Teraz twierdzę, że każdy powinien mieć możliwość wyjechania za granicę z programem Comenius.

Paweł Bryndza

Jako jeden z wielu uczestników muszę przyznać, że projekt CLIL jest czymś wspaniałym. Wzięcie w nim udziału dało mi wiele nowych doświadczeń. Poznałem wielu ciekawych ludzi i dowiedziałem się wiele o innych krajach. Wiedziałem, że w rzeczywistości wszyscy jesteśmy podobni, a jedyną różnicą są nasze nawyki. Myślę, że projekty takie jak ten powinny być częściej realizowane, ponieważ uczymy się nowych rzeczy oraz poprawiamy swoje umiejętności w zakresie języków obcych.

Przemysław Michoń

Wyjazd do Włoch wspominam bardzo dobrze. Projekt CLIC pozwolił mi odwiedzić nowe miejsca, poznać kulturę i obyczaje innego kraju. Poznałem też fantastycznych ludzi, od których wiele się nauczyłem. Taki wyjazd pomógł mi także doszkolić się w angielskim. Szczerze polecam wszystkim takie wyjazdy, gdyż niosą za sobą wiece fantastycznych wspomnień i doświadczeń.

Mateusz Łuczejko