O SZKOLE  |  PLAN LEKCJI  |  DZIENNIK  |  AKTUALNOŚCI  |  SPORT W SZKOLE  |  film FILMY film |  FACEBOOK  |  REKRUTACJA  |  ZASADY REKRUTACJI  |

DzienPatrona 001Dnia 8 czerwca 2018 roku w Zespole Szkół Nr 3 w Sanoku odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Patronów Szkoły – Walentego Lipińskiego i Mateusza Beksińskiego, założycieli Sanockiej Fabryki Autobusów „Autosan”, a także osób niezwykle zasłużonych dla miasta Sanoka.

Walenty Lipiński i Mateusz Beksiński pochodzili z Królestwa Polskiego i byli uczestnikami powstania listopadowego. Do Galicji przybyli wraz ze swym dowódcą – gen. Józefem Dwernickim. We Lwowie nauczyli się kotlarstwa, a następnie w Sanoku kupili ziemię i uruchomili pierwszy zakład kotlarski, który rozwijał się bardzo szybko. W niedługim czasie poszerzono go o dział kowalski i ślusarski, a następnie tokarski, stolarski i lakierniczy. W roku 1891 warsztat otrzymuje nazwę Fabryka Wagonów i Maszyn w Sanoku.

Po śmierci Walentego Lipińskiego jego syn rozpoczyna budowę nowej fabryki na terenie Posady Olchowskiej, która w 1958 roku przyjęła nazwę Sanockiej Fabryki Autobusów Autosan.

Intensywna rozbudowa Sanockiej Fabryki Autobusów spowodowała ogromne zapotrzebowanie na wykwalifikowane kadry, we wrześniu 1961 roku rozpoczyna funkcjonowanie Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla pracujących, dziesięć lat później szkoła liczy już 21 oddziałów klasowych. W roku 1973 rozpoczęła się budowa nowego budynku szkoły, w którym uczymy się do dzisiaj. Dnia 10 czerwca 2011 roku Zespół Szkół Nr 3 w Sanoku otrzymuje honorowy patronat Walentego Lipińskiego i Mateusza Beksińskiego.

Jestem uczniem klasy pierwszej. Zawsze chciałem uczyć się w technikum, bardzo dobrym technikum. Po kilku miesiącach nauki w tej szkole wiem, ze dokonałem słusznego wyboru (uczeń, klasa pierwsza) - tymi słowami rozpoczęła się akademia, której temat przewodni brzmiał: „Jesteśmy dumni z sukcesów i osiągnięć naszych uczniów”.

Akademię prowadzili: Elwira Wołoszyn, Emilka Więcek, Michał Kwolek, Michał Galant (uczniowie 1TF).

Na uroczystej akademii licznie zgromadzona młodzież zapoznała się z historią szkoły i jej sukcesami, których na przestrzeni lat okazało się być zaskakująca liczba. Uczniowie naszej szkoły w różnorodny sposób rozwijają swoje pasje i zainteresowania, osiągając niebywałe sukcesy na szczeblach zarówno powiatowych, jak i wojewódzkich, zdobywając indeksy na uczelnie wyższe. Szkoła uczy także wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka - stąd zaangażowanie młodzieży w szkolne koło Honorowych Dawców Krwi czy działający aktywnie wolontariat. Sukcesy szkolnej młodzieży, zarówno naukowe, jak i sportowe, przybliżyli Dominika Kwiek (1TF) i Marcin Kocioła (2TI, współautor prezentacji przygotowanej pod kierunkiem p. Anny Grzyb).

Szkolny zespół muzyczny w składzie: Piotr Nieznański (klawisze, wokal), Michał Rzeszowski (gitara), Miłosz Rostocki (saksofon) uświetnił akademię znanymi, ale wciąż ponadczasowymi przebojami, które zostały nagrodzone gromkimi brawami. Następnie nauczyciel Zespołu Szkół nr 3 w Sanoku, a jednocześnie pierwszy człowiek z Podkarpacia, który stanął na najwyższym szczycie ziemi – górze Mount Everest p. Łukasz Łagożny, w niesamowitej, osobistej relacji, wspieranej filmami z ostatniej wyprawy, udowodnił szkolnej młodzieży, ze warto w swoim życiu mieć marzenia i pasje. Ogromna praca nad sobą i wielomiesięczne przygotowania pozwalają odnosić niebywałe sukcesy. Wicedyrektor szkoły – p. Bogusław Bałut – zwrócił się do szkolnej młodzieży, podkreślając, że być uczniem tej szkoły, to zawsze brzmiało dumnie i budziło szacunek otoczenia. Codzienna praca dyrekcji, nauczycieli zmierza do tego, aby uczniowie mogli być dumni z faktu, ze uczą się w bardzo dobrym technikum, czego dowodem jest liczba absolwentów, jak i uczniów ubiegających się o przyjęcie do naszej szkoły.

Po uroczystej akademii poczet sztandarowy złożył kwiaty i zapalił symboliczne znicze na grobach patronów, które znajdują się na sanockim cmentarzu.

Akademię przygotowały: p .Anna Grzyb, p. Sabina Śmiertka

Nagłośnienie: Mateusz Klepacz, Wojtek Władyka (1TI)

Dekoracje: uczniowie klasy 2TI, kwiaty: Tomek Olejarz (1TI)

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.
OK