zboiska8 W dniach 04-05 października 2013r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dwudniowym szkoleniu dla wolontariuszy. Spotkanie zostało zorganizowane przez Powiatowe Centrum Wolontariatu w Sanoku w Zboiskach. W wyjeździe brali udział uczniowie naszej szkoły: Syrylak Barbara, Filipowicz Agnieszka, Myrdak Kamila, Łukowska Dominika, Tokarz Klaudia, Redman Jakub oraz Wacławski Patryk z opiekunką Szkolnego Koła Wolontariatu-panią L. Malik.

Szkolenie rozpoczęło się od warsztatów o bezpieczeństwie i samoobronie, które przeprowadził p. Łukasz Sowiński przedstawiciel Policji w Sanoku. Głównym tematem warsztatów było zachowanie się w sytuacjach zagrożenia. Następnie odbyło się spotkanie z przedstawicielami władz miasta Sanoka- p. Piotrem Kutiakiem oraz z p. Robertem Bańkoszem, którzy opowiedzieli nam o swojej pracy oraz wielu ciekawostkach związanych z Sanokiem. Kolejnym punktem szkolenia były warsztaty dziennikarskie, które zostały przeprowadzone przez pracownika portalu esanok.pl-p. Michała Bąka. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się jak pozbyć się wszelkich strachów przed występowaniem przed kamerą. Pan Bąk opowiedział nam również jak poprawnie odpowiadać na zadane pytania przez dziennikarza. Następnie udaliśmy się na spotkanie z psychologiem p. Agatą Wolanin, która rozmawiała z nami o swojej pracy. Kolejno wykład dla nas wygłosił Dyrektor PCPR-u p. Jan Paszkiewicz, który omawiał pracę wolontariuszy, którzy niosą pomoc w nauce dzieciom w rodzinach zastępczych. Szkolenie zakończyło się spotkaniem z Dyrektorem Caritasu Księdzem Arturem Jańcem.

Dzień pierwszy zakończył się mini koncertem duetu akordeonowego w wykonaniu Eweliny Wronowskiej oraz Michała Matuszewskiego oraz „Pogodnym wieczorem" w trakcie którego wymienialiśmy swoje doświadczenia z pracy wolontariuszy.

05.10.2013 wzięliśmy udział w Mszy Świętej w Ośrodku, a po niej w warsztatach z pierwszej pomocy, które zostały przeprowadzone przez przedstawicieli PWSZ w Sanoku. Ćwiczyliśmy pierwszą pomoc na fantomach, potwierdzeniem dobrze wykonanej reanimacji są otrzymane przez nas certyfikaty. Następnie uczestniczyliśmy w spotkaniu z przedstawicielami Fundacji Sanitas i dowiedzieliśmy się jak należy prowadzić profilaktykę, aby ustrzec się nowotworów.

Podczas dwudniowego szkolenia nauczyliśmy się bardzo wiele na temat niesienia pomocy drugiemu człowiekowi oraz jak prawidłowo wykonywać pracę wolontariusza. Zdobyliśmy również wiedzę o tym, jak postępować w sytuacji zagrożenia podczas pracy wolontariuszy.

Uczestnicy spotkania wolontariuszy w Zboiska 2013
Opiekun uczniów Lucyna Malik