02-rek

"Jeśli o miłości mojej nie przekonała Cię moja śmierć

to cóż cię przekona?

Na wszystko masz czas tylko nie na to by przyjść do Mnie po łaski"

Czas Wielkiego Postu to w życiu każdego chrześcijanina szczególny okres, w którym rozważamy mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. To  czas szczególnej zadumy nad własnym życiem, czas nawrócenia i pokuty, czas Bożego Miłosierdzia.

Kościół, do którego należymy, przychodzi nam z pomocą poprzez dni, które nazywamy rekolekcjami. Słowo "rekolekcje" - z łacińskiego recollectio - znaczy: wewnętrzne skupienie, badanie sumienia, duchowe odnowienie, ćwiczenia duchowe. Rekolekcje to dni szczególnie poświęcone Bogu, w których podejmujemy refleksję nad swoją wiarą, modlitwą, miłością do Boga i drugiego człowieka. Ciągle aktualne jest wezwanie Chrystusa: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię"

(Mk 1,15b).

Jezus Chrystus nie tylko wzywa nas do nawrócenia i pokuty, ale także ukazuje nam kochającego Boga, który na tej trudnej drodze naszego życia przychodzi do nas ze swoją ojcowska miłością. Każdy z nas potrzebuje tej miłości, więc potrzebuje nawrócenia i oczyszczenia. Czas rekolekcji to nie tylko dni wolne od zajęć szkolnych, ale to przede wszystkim czas, w którym Bóg zaprasza by w Jego miłości spojrzeć na siebie, swoją relację z drugim człowiekiem i zastanowić się co jest w życiu naprawdę ważne.

Jak co roku w tym szczególnym czasie młodzież naszej szkoły miała okazje zatrzymać się i pomyśleć o wartości swego życia i swoim miejscu w świecie. Na drodze rekolekcyjnych rozważań przewodnikami byli franciszkanie z Krakowa: o. Marcin i o. Łukasz. W ciekawy i przystępny dla młodzieży sposób ukazali prawdę o miłości Boga do człowieka, wartości wiary i miejscu człowieka w świecie. Przypomnieli, że grzech, który niszczy harmonię życia można zawsze  zmyć w sakramencie pokuty i pojednania, co przywraca człowiekowi jego godność i prawdziwe szczęście.

Uczestnicząca w tym wydarzeniu młodzież naszej szkoły po raz kolejny dała świadectwo swojej dojrzałej postawy. Duża frekwencja, skupienie i zaangażowanie pokazały jak wspaniałą mamy młodzież. Daje to nadzieję, że czas rekolekcji zaowocuje w życiu codziennym.