11.11.2015

W dniu 10 listopada 2015 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 97 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uczniowie klas 3TB i 3TF przygotowali inscenizację ukazującą losy państwa polskiego od jego zarania do współczesności. Szczególną uwagę zwrócono na lata I wojny światowej i kształtowanie się państwa polskiego po 123 latach rozbiorów. Polacy nigdy nie pogodzili się z rozbiorami, mimo, że Polski nie było na mapie świata, to ciągle żyła w ich pamięci i w ich sercach. Pamiętali o niej zarówno ci, którzy pozostali w Małopolsce, Wielkopolsce, na Mazowszu i na Śląsku, jak również ci, których los rzucił daleko od rodzinnych stron, do odległego kraju, czy na inny kontynent. W Nowym Jorku znalazł się Cyprian Kamil Norwid, który swoją tęsknotę zawarł w słowach wiersza „Moja piosenka".

W akademii wykorzystano także twórczość innych poetów polskich, takich jak m. in. Juliusz Słowacki. Uroczystość odbyła się przy akompaniamencie szkolnej orkiestry dętej, która wykonała najbardziej znane patriotyczne utwory, jak: „Mazurek Dąbrowskiego", „Rota", „I Brygada", „Rozkwitają pąki białych róż", „Wierzby płaczące". Podczas recytowania wierszy na ekranie multimedialnym ukazywały się sceny i symbole z historii II Rzeczypospolitej. Inscenizację przygotowali uczniowie pod kierunkiem p. Joanny Skarbowskiej i p. Beaty Leszczyszyn.
   Podziękowania za przygotowanie i zaprezentowanie programu patriotycznego złożył dyrektor Bogusław Bałut.