sprzatanielasu6

08.05.2015r grupa uczniów naszej szkoły wyruszyła na coroczne sprzątanie lasu. Do wspólnego porządkowania włączyli się uczniowie z klas 1Ta, 1Tk i 2Tm . Czesaliśmy obszar od Źródełka Królowej Bony wzdłuż szlaku czerwonego w górę i w bok. Tu już ktoś był przed nami bo śmieci było mniej niż zazwyczaj, pomimo tego nazbieraliśmy mnóstwo niechcianych „grzybów”.

Znaleźliśmy kota w worku, zestaw sztućców obiadowych, piszczadełka, gumowe zabawki…i wiele innych pozostawionych rzeczy.

Przedstawiamy relację jednego z uczestników:

„Jak idziesz po lesie i patrzysz do przodu, nie widzisz śmieci, tak się przyzwyczailiśmy do ich widoku, że zlewają się z otoczeniem.
Kiedy pójdziesz obok ścieżki popatrzysz pod nogi, nie możesz uwierzyć, że tyle tu szkła, plastiku i kapsli. Tutaj trzeba sprzątać grabkami.
Gdybyśmy wzięli łopatę i próbowali wyczyścić to miejsce pewnie okazało by się, że jest tu około dwu metrowa warstwa ziemi z odpadami. Rośliny też przyzwyczajają się do niechcianych gości.”

Nie zostawiaj śmieci w Lesie:

- Plastikowa butelka i reklamówka rozkłada się 100-1000 lat

- Szklana butelka wyrzucona w lesie przeleży tam ok. 4000 lat

- Puszka po konserwie będzie leżała w wilgotnej ziemi około 10 lat

- Syntetyczne składniki gumy do żucia i żelków zanieczyszczą glebę i zostaną tam około 5 lat

- Kartka z zeszytu, czy paragon rozkłada się, jeśli leży w wilgotnej ziemi, 3-5 miesięcy.

Sprzątanie lasu zostało zorganizowana w ramach ostatniego zadania Harcerskiej Ogólnopolskiej Akcji Ekoligicznaj Florek, z której sprawozdanie przedstawimy w najbliższym czasie.

Opiekunem naszego przedsięwzięcia był:
zaprzyjaźniony Pan Leśniczy Leśnictwa Liszna Marek Wilk.