gazet-katyn

Uczestniczyliśmy w obchodach „Dnia Katyńskiego”, które odbyły się w Sanockim Domu Kultury. Zajęliśmy II miejsce w konkursie na najlepszą jednodniówkę o tematyce „Martyrologia Polaków na Wschodzie podczas II wojny światowej”.

W dniu 20 kwietnia 2010 roku władze powiatu sanockiego zorganizowały uroczystości „Dnia Katyńskiego”, które odbyły się w Sanockim Domu Kultury. Obchody tego święta odbyły się z udziałem osób, które doświadczyły dramatów „Golgoty Wschodu”, kombatantów, historyków, kapłanów, polityków, dyrektorów sanockich szkół i młodzieży. To była znakomita lekcja historii, w której brała udział również młodzież naszej szkoły – uczniowie klasy 1 TK z opiekunem mgr Joanną Skarbowską – Sówką. Na początku tej sesji naukowej wszyscy jej uczestnicy uczcili minutą ciszy pamięć 96 ofiar wypadku lotniczego z 10 kwietnia 2010 roku w lesie pod Smoleńskiem. Cześć ich pamięci!

O dramatach na Wschodzie mówili ci, którzy ich doświadczyli, m.in. Mieczysław Brekier, przewodniczący sanockiego koła Związku Sybiraków. Sanockie ofiary zbrodni katyńskiej przybliżył mgr Andrzej Romaniak z Muzeum Historycznego. Sylwetkę gen. brygady Stefana Mozołowskiego, który zginął w Katyniu, przedstawił Piotr Babinetz, poseł na Sejm. Natomiast dr Krzysztof Kaczmarski przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie wygłosił prelekcję pod tytułem „Katyń zbrodnia, która miała być zapomniana”. Sesja została również uświetniona inscenizacją słowno – muzyczną „Pamiętamy” w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku.

Udział sanockiej młodzieży w obchodach był znacznie szerszy, na co dowodem jest jej uczestnictwo w dwóch konkursach ogłoszonych wcześniej przez Starostwo Powiatowe. Pierwszy konkurs to prace plastyczne młodzieży sanockich szkół średnich pt. „Polska Golgota Wschodu”, na który wpłynęło 23 prace. W tej rywalizacji wzięły również udział uczennice z naszej szkoły, a mianowicie Kotlarz Monika, Barańska Marzena i Baraniewicz Katarzyna z klasy 2 LZ. Ich prace uzyskały wyróżnienie, a same uczestniczki otrzymały nagrody książkowe ufundowane przez radnego wojewódzkiego Leszka Ciepłego.

Drugi konkurs to wydanie jednodniówki (gazety) o tematyce „Martyrologia Polaków na Wschodzie podczas II wojny światowej”. II miejsce w tej rywalizacji przypadło naszym koleżankom i kolegom z klasy 1 TK. Oni w składzie: Aleksandra Cybulska, Natalia Majko, Grzegorz Biel, Eryk Klimkowski i Damian Kozimor pod kierunkiem mgr Moniki Fundanicz i mgr Joanny Skarbowskiej-Sówki opracowali i wydali numer specjalny naszej gazetki szkolnej „BEZ TYTUŁU” cały poświęcony tematyce martyrologii narodu polskiego na Wschodzie podczas II wojny światowej. Nasza jednodniówka została wysoko oceniona ( zajęliśmy II miejsce) przez komisję konkursową w składzie: Leszek Puchała, Marian Struś, Andrzej Romaniak, Tadeusz Nabywaniec, Grzegorz Bonczak.

Podczas tej uroczystej sesji naukowej nasz Pan dyrektor mgr inż. Krzysztof Futyma odebrał od starosty powiatowego mgr Wacława Krawczyka podziękowanie za pracę naszej grupy redakcyjnej. Natomiast wszyscy laureaci otrzymali z rąk pana starosty bardzo cenne nagrody książkowe, które ufundował poseł Piotr Babinetz. Również nagrodą dla zespołu redakcyjnego tej jednodniówki było opublikowanie zwiastuna naszej gazetki w Tygodniku Sanockim z dnia 23 kwietnia 2010 r. [ Nr 16 (962) ].

Tygodnik Sanocki tak o nas pisał „ Dziś kolej na zdobywcę II nagrody. Z satysfakcją pragniemy ogłosić, że został nim Zespół Szkół nr 3. To naprawdę duża niespodzianka. Pierwsze i drugie miejsce przypadło szkołom zawodowym. Brawo!. Gazetka ZS nr 3 bardzo nam się podobała. Świetny dobór tematów, mocne zdjęcia, mapki, dużo akcentów sanockich. Z prawdziwą radością przyznajemy jej autorom naszą nagrodę, a jest nią ten oto zwiastun. Zainteresowanych lekturą całej jednodniówki odsyłamy na naszą stronę: www.tygodniksanocki.eu, na której będzie ona do pobrania w pdf .”

Uczniowie naszej szkoły mogą z treścią tej gazetki zapoznać ze strony internetowej www.zs3.sanok.pl, a także w gablocie gazetki „BEZ TYTUŁU”.

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.
OK