palma15

13 kwietnia 2014r. w Sanockim Skansenie świętowaliśmy Niedzielę Palmową, zorganizowaną przez Powiat Sanocki, Muzeum Budownictwa Ludowego, oraz Parafię Chrystusa Króla. Uroczystość rozpoczęła procesja z Rynku Galicyjskiego pod zabytkowy kościół z Bączala Dolnego, w którym ks. proboszcz Andrzej Szkoła odprawił Mszę Świętą.

W tym roku wzorem lat poprzednich wzięliśmy udział w „Konkursie na palmę wielkanocną”. Młodzież naszej szkoły przygotowała na konkurs  tradycyjną palmę ułożoną między innymi z gałązek jałowca, bukszpanu i trzciny. Kompozycję uzupełniły misternie skręcane bibułowe kwiaty. Nasza palma otrzymała tytuł „Najpiękniejszej w Powiecie Sanockim Palmy Wielkanocnej”. Dzieło zostawiliśmy dla potomnych w Muzeum Budownictwa Ludowego. Tytuł „Najdłuższej Palmy Wielkanocnej” przypadł pracy uczniów Zespołu Szkół  Nr1 w Sanoku.

W  Rynku Galicyjskim można było ponadto: obejrzeć wystawę Barwy Wielkanocy, posmakować tradycyjnych mazurków i bab przygotowanych przez Koła Gospodyń, zobaczyć i nabyć pisanki, baranki i zajączki, pomalować ogromne jajo. Imprezę uatrakcyjnił występ orkiestry PGNiG, akordeonistów PSM i Chóru Kameralnego.

Niedziela Palmowa, czyli Niedziela Męki Pańskiej zwana jest też "Kwietną" lub "Wierzbną". Pamiętajmy, że dzień ten rozpoczyna Wielki Tydzień - okres przygotowania duchowego do Świąt Wielkanocnych. Czas wyciszenia, skupienia i przeżywania męki Chrystusa.

relacja filmowa

Palmę

wykonały: Joanna, Angelika, Diana i Monika - uczennice klasy 3ti,

zaprezentowali: Tomasz Stabryła 1te, Piotr Nowicki1 tm, Agnieszka Filipowicz 1tf, Barbara Syrylak 1tf