3maj_014

9 maja 2014 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 223 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystość  rozpoczęła się  wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie w programie  słowno – muzycznym, zaprezentowano sytuację polityczno – społeczną kraju w epoce oświecenia. Na zakończenie podkreślono doniosłość wydarzenia, jakim było uchwalenie Konstytucji Majowej.

Według historyka prof. Henryka Samsonowicza, Konstytucja 3 Maja stanowi ważny element pamięci zbiorowej, bez której żadna wspólnota istnieć nie może. Jego zdaniem, Polska odzyskiwała niepodległość trzykrotnie: właśnie 3 maja 1791 r. oraz 11 listopada 1918 r. i 4 czerwca 1989 r. Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r.

Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie dnia 3 maja 1791 roku. Polski dokument był pierwszą w Europie i drugą na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) spisaną konstytucją.

Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 (weszła w życie 28 kwietnia). Pierwsze uroczyste obchody święta 3 maja odbyły się w Warszawie na Placu Zamkowym w 1990r.

Akademię przygotowali uczniowie: Joanna Ziemiańska /kl.3TI/, Eryk Żabówka /3TE/, Kamil Jagiełła/3 TK/, Paweł Woźny /2TB/, Piotr Wołoszyn /2TK/, Mateusz Kijak /2TE/, Arkadiusz Drwięga /1TK/ pod kierunkiem nauczycieli: p. Joanny Skarbowskiej-Sówka i p. Katarzyny Wronkowicz-Rogos.