W dniach 5-6 października 2012 w ośrodku „Caritas” w Zboiskach odbyło się szkolenie dla wolontariuszy Powiatowego Centrum Wolontariatu w Sanoku. W szkoleniu uczestniczyli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Z naszej szkoły w spotkaniu wzięli udział wolontariusze z klasy 2Ti: Diana Samczyk, Joanna Ziemiańska, Angelika Kloczkowska, Monika Furda, z klasy 2Tf: Natalia Babiarz, Joanna Krajnik, Z kalsy 2Tk: Ireneusz Petryszak, Kamil Cebula, Daniel Niemiec oraz opiekunka Szkolnego Koła wolontariatu p. Lucyna Malik.

W pierwszym dniu w Zboiskach mieliśmy warsztaty na temat bezpieczeństwa i samoobrony, które przeprowadzili przedstawiciele policji. Pokazali nam kilka sposobów obrony przed napastnikiem. Następnie było spotkanie z Dyrektorem ZOZ w Sanoku, panem Adamem Siembab. Kolejno wzięliśmy udział w warsztatach plastycznych.

Ciekawym punktem programu było spotkanie na temat problemów młodzieży w szkole i w domu prowadzone przez panią psycholog mgr Martę Głód, z którą każdy z nas miał możliwość przeprowadzenia rozmowy indywidualnej. Kolejnym równie interesującym tematem warsztatów była ocena pracy wolontariuszy w rodzinach zastępczych przedstawiona przez pana Jana Paszkiewicza – dyrektora PCPR w Sanoku.

Mieliśmy również okazję posłuchać prelekcji – wykładu pana magistra Tadeusza Pióro na temat uzależnienia młodych ludzi, oraz spotkać się z wolontariuszką roku Pauliną Pluskwik, która mówiła o akcji „Szlachetna Paczka”. Oficjalną części warsztatów pierwszego dnia zwieńczył koncert laureatów konkursu akordeonowego uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku. Na zakończenie podczas „pogodnego wieczoru” śpiewaliśmy przy gitarze różne piosenki.

6 października wzięliśmy udział w Mszy Świętej, a zaraz po niej w warsztatach udzielania pierwszej pomocy, które przeprowadził pracownik Pogotowia Ratunkowego. Mieliśmy możliwość wczuć się w rolę osoby, która ma uratować komuś życie i ćwiczyliśmy masaż serca i sztuczne oddychanie.

Następnie mieliśmy wykłady z BHP z panią magister Anetą Mielnik. Kolejne spotkanie, które wstrząsnęło wszystkimi poprowadziła pani Anna Nowakowska – prezes Fundacji „Sanitas”. Poprowadziła ona wykład na temat: „Nowotwór – profilaktyka – świadomość zdrowia”. Kolejno było rozdanie nagród, podsumowanie konkursu plastycznego i pożegnania. Wróciliśmy bogatsi o nowe doświadczenia. Ten wyjazd pozwolił nam inaczej popatrzeć na świat, obudził poczucie, że nasza praca w wolontariacie ma sens. Warto pomagać innym, bezinteresowność popłaca – tak, te warsztaty nas w tym utwierdziły!

Redakcja: D.Semczyk kl.2Ti