radio15
W czerwcu nasza szkoła gościła panią Renatę Machnik – dziennikarkę stacji Polskie Radio Rzeszów. W trakcie spotkania przedstawiciele uczniów klas informatycznych i mechatronicznych wzięli udział w warsztatach radiowych.
    Uczniowie klasy 2TK, 3TK i 2TM uczestniczyli w działaniach mających na celu przygotowanie, opracowanie i zredagowanie audycji reportażowej.

Na potrzeby wspomnianego nagrania sami stali się uczestnikami wywiadu radiowego, przygotowywali schemat rozmowy reportażowej, modyfikowali na bieżąco etapy wywiadu prowadzonego przez doświadczonego „Radiowca” z panią E. Kulawiak – Roman jako konsultantką podejmowanego problemu socjologicznego (Eurosieroty) oraz sami przeprowadzili wywiad z panią M. Prorok jako pedagogiem znającym skalę występowania problemu wśród współczesnej młodzieży.

Gromadzenie materiału, wybór pytań, modyfikacja realizowanego wywiadu, selekcja materiału to część prac, które wykonali uczniowie pod okiem profesjonalisty radiowego. Kolejne działania to sposób prowadzenia wywiadu od strony technicznej – zastosowanie specjalistycznego sprzętu ułatwiającego nagranie słów rozmówców. Przedostatnim etapem podejmowanym na w/w warsztatach było komputerowe opracowanie otrzymanego materiału radiowego – niwelowanie szumów, wyostrzenie dźwięków, odrzucenie zbędnych partii dźwiękowych. Ostatnie zadanie – najtrudniejsze – to finalne przygotowanie reportażu, które zostanie wyemitowane na antenie. To ćwiczenie zajmuje najwięcej czasu, jak przekonywała zaproszona prelegentka. Ze względu na drogi czas antenowy (otrzymaliśmy pół godziny na niniejszy reportaż!) na ostateczną wersję trzeba poświęcić zdecydowanie więcej uwagi, dlatego ta część działań pozostała do opracowania po warsztatach.
    Przypomnijmy, że warsztaty dla naszych uczniów były nagrodą za szczególne wyróżnienie w konkursie dziennikarskim.

Mamy nadzieję, że w najbliższej przyszłości poinformujemy o terminach naszej audycji.