dzienpatrona16
Dnia 10.06.2015r. mieliśmy okazję obchodzić DZIEŃ PATRONA naszej szkoły. Właściwie należałoby powiedzieć DZIEŃ PATRONÓW, gdyż zaszczyt ten czynią nam aż dwie osoby. Losy i działalność Walentego Lipińskiego (1813-1891) i Mateusza Beksińskiego (1814-1886), bo o nich oczywiście mowa, były ze sobą tak mocno splecione, że nie sposób byłoby ich rozdzielić.

   Pochodzili z miejscowości Koprzywnica w okolicach Sandomierza. Prawdopodobnie byli kuzynami. Obaj walczyli w powstaniu listopadowym. Po przegranej walce ukrywali się w sanockich lasach w okolicach Bykowiec. Po ostatecznej klęsce powstania pieszą wędrówką dotarli do Lwowa, w którym nauczyli się zawodu kotlarza. Po zakończeniu nauki pracowali w różnych miejscach jako czeladnicy, aby następnie osiąść w Sanoku i otworzyć własny zakład kotlarski. Zakład Lipińskiego i Beksińskiego dał początek dużemu przedsiębiorstwu, które przejął i rozbudował Kazimierz Lipiński, syn Walentego, nadając mu nazwę Fabryki Wagonów i Maszyn w Sanoku. Po 1945r. przedsiębiorstwo funkcjonowało pod nazwą „Sanowag”, a w 1958r. przyjęło nazwę „Autosan”.

   Dyrekcji „Autosanu” zależało na wykwalifikowanej kadrze, dlatego w 1961r. z Zespołu Szkół Mechanicznych wyodrębniono Zasadniczą Szkołę Zawodową Sanockiej Fabryki Autobusów . Na przełomie lat 1964/65 nastąpiło jej usamodzielnienie, zaś w roku 1974 wyodrębniono z niej Zespół Szkół Zawodowych SFA, który w latach 1991-2002 funkcjonował pod nazwą Zespołu Szkół Technicznych (ZST), a od roku 2002 jako Zespół Szkół Nr 3. Jako że losy szkoły związane są mocno z fabryką „Autosan” i jej protoplastami, decyzją Rady Pedagogicznej dnia 30.08.2010r. patronami ZS3 zostali Walenty Lipiński i Mateusz Beksiński.

   Aby uczcić piątą już rocznicę nadania imienia naszej szkole, młodzież zaprezentowała spektakl, w którym przedstawiła najważniejsze wydarzenia z życia naszych patronów w powiązaniu ze współczesną nam rodziną Beksińskich: Zdzisława, jego żony Zofii i syna Tomasza. A wszystko to nieco z przymrużeniem oka, z odrobiną dystansu, którego wszakże i rodzinie Beksińskich nie brakowało.

 

Przy tej okazji serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy 10-go czerwca dali popis swoich możliwości aktorskich oraz muzycznych, jak również tym, którzy czuwali nad stroną techniczną, a byli to:

Dawid Szymański (1TM) jako Mateusz Beksiński

Patryk Adamiak (1TM) jako Walenty Lipiński

Krzysiek Zimoń (2TM) jako Zdzisław Beksiński

Piotr Nowicki (2TM) jako Zofia Beksińska

Tomasz Rajski (2TM) jako Tomasz Beksiński

Maciej Piaskowy (2TM) jako Żyd Maciej (właściciel karczmy „Murowanka”), kolega Tomka Beksińskiego oraz śpiewający lwowiak

Tomek Stabryła (2TM) jako tańcząca cyganka i lwowiak

Mariola Kopeć (3TK) jako cyganka

Natalia Januszczak (3TK) jako cyganka

Radek Sabat (2TM) jako panna młoda

Mateusz Piekut (2TM) jako panna młoda

Zespół muzyczny:

Dagmara Wójciak (1TF) skrzypce

Tomek Popiel (1TS) akordeon

Hubert Faran (1TI) gitara

 

Obsługa techniczna:

Arek Drwięga (2TK)

Bartek Radwański (1TA)

Tomek Milczanowski (1TA)

Prowadzenie akademii:

Piotr Wołoszyn (3TK)

 

 

Brząska Iwona

Kulawiak-Roman Edyta

Prorok Mariola

Woźniak Urszula

 

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.
OK