Regionalny Konkurs Recytatorski

W dniach 20-21 marca 2012 roku odbyła się jubileuszowa X edycja konkursu „MOJOŚĆ” – REGIONALNY KONKURS RECYTATORSKI IM. JANUSZA SZUBERA. Jest on kontynuacją dobrze znanego konkursu  „Czerpiąc ze źródła”. Organizatorami są Gimnazjum nr 1 oraz Zakład Filologii Polskiej PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku. Po raz pierwszy patronat nad konkursem objęła Fundacja Karpacka. Celem przewodnim konkursu jest motywowanie młodzieży do poznawania twórczości jednego z wybitniejszych, współczesnych poetów – sanoczanina Janusza Szubera, jak również przybliżanie różnych aspektów dziedzictwa kulturowego naszego regionu.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Jakub Zubel (kl. 2TK, opiekun p. Sabina Śmiertka) oraz Piotr Ambicki (kl. 2TI, opiekun p. Dorota Piejko). Wśród licznego grona uczestników konkursu (ponad 60 w dwóch grupach wiekowych) do ścisłego grona laureatów konkursu zakwalifikował się Jakub Zubel, który zaprezentował wiersze: J. Szubera „Azyl na czas niepogody” oraz Jerzego Harasymowicza „Ubrana tylko w trawy połonin” zdobywając wyróżnienie
(I miejsca nie przyznano, zaś II i III zdobyli reprezentanci SDK).

Dnia 21 marca w Galerii „De” PWSZ odbyła się uroczysta gala, na którą przybyli m.in. wicewojewoda podkarpacki – p. Alicja Wosik, prezes Fundacji Karpackiej – p. Zofia Kordela-Borczyk, rektor PWSZ – p. dr hab. Halina Mieczkowska oraz licznie zgromadzeni goście. Galę rozpoczął występ ucznia naszej szkoły, który wierszem Janusz Szubera „Azyl na czas niepogody” wprowadził zgromadzonych w niezapomnianą atmosferę, prezentując wysoki poziom artystyczny. Laureaci recytowali raz jeszcze nagrodzone wiersze, zyskując gorące brawa publiczności. Sukces Jakuba jest ogromnym wyróżnieniem naszej szkoły, która po raz pierwszy osiągnęła taki wynik w  tym konkursie, udowadniając tym samym, że jako szkoła techniczna promuje również uczniów uzdolnionych artystycznie i wrażliwych na piękno poezji.