08.12.2023 r. drużyna uczniów naszej szkoły z klasy 5M w składzie: Przemysław Sech, Jakub Iwanik i Szymon Fedak (nazwa drużyny „Dream Team”) wraz z opiekunem Jerzym Szymańskim wzięła udział w finale „Turnieju maszyn wodnych” w Instytucie Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej. Jak już pisałem wcześniej nasza drużyna wzięła udział w finale konkurencji „Wydajność turbiny”.

W finale zajęliśmy drugie miejsce, a od zwycięstwa dzieliło nas zaledwie 0,2 litra wody w wydajności turbiny. Myślę, że do zwycięstwa zabrakło nam jeszcze jednej próby turbiny, gdyż technicznie byliśmy przygotowani na modernizację i spokojnie mogliśmy zejść poniżej 2 litrów wody. Ale nic straconego, o zwycięstwo zawalczymy w następnym sezonie turnieju.

Tutaj należy się ukłon naszemu patronowi – firmie Pass Polska, gdyż dzięki ich wsparciu również udało nam się osiągnąć ten sukces.

Nadmieniam, że w sumie we wszystkich eliminacjach okręgowych wzięło udział ponad 300 drużyn, a w finale uczestniczyli tylko sami najlepsi z zawodów okręgowych.

Sama próba polegała na tym, że turbina, na której łopaty wpada woda podnosi ciężar 5 kg, poprzez układ rolek na wysokość 2,5 m.  W naszej konkurencji czyli wydajność turbiny mierzy się ilość wody, natomiast w konkurencji moc turbiny liczy się czas podnoszenia. Każda drużyna mogła wystartować tylko w jednej konkurencji. Gdyby obie konkurencje były brane pod uwagę, tak jak przy turbinach wiatrowych, przy ocenie turbiny to bezapelacyjnie zajęlibyśmy pierwsze miejsce.

Oprócz udziału w turnieju wszyscy uczestnicy finału mogli zwiedzić wydziały – lotniczy i techniki cieplnej Politechniki Warszawskiej. Uczestnicy mogli zobaczyć między innymi pulpit samolotu Boeing na symulatorze lotów oraz przymierzyć się do startu helikopterem, a także poznali technikę sprawdzania samolotów i innych obiektów, w tym architektonicznych w tunelu aerodynamicznym.

Oczywiście trzy pierwsze drużyny w każdej kategorii zostały obdarowane cennymi nagrodami pieniężnymi.

Trzymajcie za nas kciuki w następnych sezonach.

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.
OK