3 maj 01

10 maja 2023 w Zespole Szkół nr 3 odbyła się uroczysta akademia z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Miała ona na celu upamiętnienie jednego z najdonośniejszych wydarzeń w dziejach narodu polskiego.

Konstytucja 3 Maja to pierwsza w Europie, druga na świecie. Polska konstytucja była bardzo postępowa, jak na ówczesne czasy. Regulowała organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Była próbą ratowania Rzeczpospolitej. Jeśli weszłaby w życie, reformowałaby kraj bez rozlewu krwi, jak to się działo w innych krajach Europy Zachodniej. To wydarzenie pokazuje nam Polakom, że w momencie zagrożenia Ojczyzny, należy wziąć sprawy w swoje ręce. Obrazują to słowa Cypriana Kamila Norwida: „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.

Uczniowie Zespołu Szkół nr 3 przygotowali akademię słowno-muzyczną, w której pokazali swoim kolegom okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja i jej główne postanowienia. Piękna recytacja, przeplatana utworami patriotycznymi, które wykonywała szkolna orkiestra. Patryk Maszczak w sposób przejmujący zaśpiewał dwa utwory: „Jest taki kraj” i „Ojczyzna”.

Uroczysta akademia została przygotowana przez następujących uczniów: Katarzyna Hagaj 2K, Emilia Sokołowska 1I, Maciej Bigos 4F, Jakub Kostka 2P, Antoni Radwański 1K, Kersten Zając 1I.

Oprawę muzyczna zapewniła orkiestra szkolna w składzie: Artur Rojek 3I, Dominik Nowicki 3I, Jakub Pełeszyk 3I, Grzegorz Myćka 4K, Seweryn Wawrzyński 2I, Malwina Carkowska 2I, Łukasz Michalczak 4M, Mateusz Pyszko 4M, Norbert Florek 1S, Ernest Sobolak 1P, Szymon Krowiak 1S.

Szkolny poczet sztandarowy: Klaudia Skiba 4K, Faustyna Wójcik 4K, Łukasz Konik 4K.

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.
OK