MechatronikaTechnik mechatronik jest zawodem, który łączy w sobie między innymi elementy mechaniki, budowy maszyn, elektryki, elektroniki, informatyki oraz programowania. Ze względu na to jest jednym z bardziej wymagających kierunków w naszej szkole.

W obecnych czasach mamy do czynienia z szybkim rozwojem technik wytwarzania i częstymi zmianami wprowadzanymi w zakładach produkcyjnych. Elektronika i sprzęt wykorzystywany na co dzień również szybko się zmieniają. Pracownik wykształcony pod kątem mechatroniki ma się nie tylko w tym odnaleźć, ale również umożliwić nadzorowanie i wprowadzanie takich zmian na liniach produkcyjnych.

Ze względu na interdyscyplinarny charakter zawodu absolwent tego kierunku ma szerokie możliwości zatrudnienia i jest cenionym, i poszukiwanym pracownikiem.

Mechatronik może pracować między innymi przy projektowaniu, uruchamianiu i serwisowaniu zautomatyzowanych linii produkcyjnych, robotów przemysłowych, obrabiarek numerycznych, układów sterowania pojazdów, sieci przemysłowych, programowaniu komponentów automatyki przemysłowej i systemów wizyjnych. Znajomość mechaniki, elektroniki i programowania często wykorzystywana jest w różnego rodzaju serwisach sprzętu komputerowego, AGD, sieci komputerowych czy monitoringu.

Nauka odbywa się w cyklu pięcioletnim, w którym uczeń przechodzi przez cykl kształcenia teoretycznego i praktycznego odbywającego się na terenie szkoły i RCRE (dawne warsztaty szkolne). Dodatkowo w klasie 3 i 4 uczeń obywa praktykę miesięczną u lokalnych pracodawców. Podsumowaniem kształcenia jest zdanie egzaminu kwalifikacyjnego po 3 klasie (ELM.03. – Montaż, uruchomienie i konserwacja urządzeń i systemów mechatronicznych) i po 4 klasie (ELM.06. – Eksploatacja i programowanie urządzeń i systemów mechatronicznych) oraz po 5 klasie egzaminu maturalnego. Uczeń może również uczestniczyć w nieobowiązkowych kursach i szkoleniach, zdobywając dodatkowe uprawnienia oraz ma możliwość wyjazdu na zagraniczną praktykę.

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.
OK