27 kwietnia 2023 odbyła się XII Młodzieżowa Parada Niepodległości zorganizowana przez Urząd Miasta Sanoka. Wzięli w niej udział także uczniowie z kilku klas naszej szkoły.

Zespół Szkół nr 3 reprezentowali: Malwina Carkowska, Dawid Gibała, Maciej Slawik i Patrick Jarosz z kl. 2I; Filip Czech i Sylwester Komarski z kl.1E; Tomasz Roczniak z kl. 4M oraz Szymon Roczniak, Jędrzej Drożdż, Bartosz Stawarczyk i Seweryn Wilczakowski z kl. 2E. Młodzież wcieliła się w grupę uczestników powstania w getcie warszawskim, które miało miejsce w dniach 19 kwietnia - 16 maja 1943. W dniu rozpoczęcia powstania, w godzinach porannych oddziały niemieckie otoczyły getto warszawskie i wkroczyły na jego teren. Natrafiając jednak na opór powstańców żydowskich zostali zmuszeni do wycofania się. W związku z brakiem oczekiwanego powodzenia, przeorganizowano dowództwo oddziałów niemieckich. Tego samego dnia próbę wsparcia podjęły warszawskie struktury AK. Jeden z oddziałów przeprowadził nieudaną próbę wysadzenia fragmentu muru getta przy ul. Bonifraterskiej. W kolejnych dniach AK wraz z innymi organizacjami przeprowadziły kilka akcji różnego typu skierowanych przeciwko Niemcom zgromadzonym wokół getta.

Uczniowie prezentowali grupę osób dokonującą tych heroiczny czynów, która została złapana przez wroga.