Był to trzeci rok funkcjonowania Zespołu Szkół Technicznych w Sanoku. W Zespole uczyło się 836 uczniów w 30 oddziałach. 146 uczniów w Technikum na podbu-dowie szkoły podstawowej. 81 uczniów w Technikum 3-letnim. 182 uczniów w Technikum dla dorosłych (wieczorowe). 427 uczniów w Zasadniczej Szkole Zawodowej. Zatrudniono nowych nauczycieli na pełnych etatach:
- mgr Annę Dybaś - polonistkę,
- mgr Marka Stawarczyka - nauczyciela matematyki i elementów informatyki,
- mgr inż. Bronisława Stacha - nauczyciela przedmiotów zawodowych.
Ponadto nauczycielami etatowymi byli:
- Barbara Kenar - j. polski,
- Ewa Rogozińska - j. polski,
- Marta Wania - j. polski,
- Barbara Ciomcia - j. obce,
- Elżbieta Sawczak - j. obce,
- Elżbieta Sołtysik - historia, geografia, ochrona środowiska,
- Kamil Rachwał - historia, Wiedza o Społeczeństwie, ekonomika, przedsiębiorstwo,
- Ewa Dżoń - matematyka,
- Jolanta Kosztołowicz - matematyka,
- Mariola Kosturska - chemia, fizyka, ochrona środowiska,
- Zygmunt Futyma - przysposobienie obronne, wychowanie fizyczne,
- Jan Wójcicki - wychowanie fizyczne,
- Zbigniew Słuszkiewicz - wychowanie fizyczne,
- Włodzimierz Fedoryszak - fizyka, elektrotechnika,
- Roman Rymar - rysunek zawodowy.
Nauczycielami przedmiotów zawodowych byli:
- Zdzisław Dobroć,
- Kazimierz Wójcicki,
- Józef Czapor,
- Krzysztof Futyma
Na "części etatu" uczyli:
- Marek Badecki,
- Zbigniew Bogaszczewicz,
- Marian Drwięga,
- Janusz Kikta,
- Jerzy Lech,
- Jan Skarbowski,
- Dorota Suchaniak,
- Krystyna Witowicz,
- Paweł Witowicz.
Bibliotekę prowadziła:
Religii uczyli:
- ks. Kazimierz Pszon,
- ks. Edward Grabarz,
- ks. Jan Grzywacz.
Nad zdrowiem uczniów czuwała pielęgniarka szkolna Barbara Barańska. Kadra pracująca na warsztatach szkolnych:
- Zbigniew Bogaczewicz - kierownik,
- Wincenty Rysz - z-ca kierownika,
- Teresa Turek - rozdzielnia robót,
- Małgorzata Jakubowska - księgowa.
Instruktorami praktycznymi nauki zawodu byli:
- Edward Buczek,
- Stanisław Ggatko,
- Józef Lubecki,
- Andrzej Grzebień,
- Tadeusz Chutkowski,
- Piotr Przystasz,
- Tadeusz Grela,
- Mariusz Bąk,
- Józef Fedak,
- Longin Knurek,
- Edward Wydrzyński,
- Ryszard Wydrzyński,
- Jan Kostka,
- Bolesław Wójcik,
- Kazimierz Mrugała,
- Bolesław Bałut,
- Jan Wroniak,
- Tadeusz Wolski,
- Marian Dżoń,
- Andrzej Grzyb,
- Marian Kiszka,
- Stanisław Chęć,
- Marian Podulka,
- Antoni Bryndza,
- Mariusz Mielnik,
- Danuta Florian - wypożyczalnia narzędzi.
Funkcję szkolnego inspektora BHP pełnił Jan Być. Pracownikami administracji szkolnej byli:
- Lucyna Sternik - sekretarka,
- Barbara Tutak - główna księgowa szkoły,
- Krystyna Kamińska - księgowa,
- Janina Doskowska - kierownik administracyjny,
- Janusz Gawlewicz - referent d/s administracji,
Nad "zabezpieczeniem mienia" szkoły czuwali portierzy (woźni):
- Bolesław Lenart,
- Mieczysław Szajna,
- Stanisław Baran,
- Kazimierz Bąk,
- Feliks Walko (zmarł).
Nad całością pracy ZST czuwała dyrekcja szkoły w składzie:
- mgr Tadeusz Kenar,
- mgr Jerzy Lubas - z-ca,
- mgr inż. Zbigniew Pospolitak - z-ca.
Staraniem Dyrekcji Szkoły dość znacznie wzbogaciła się baza materialna. Otrzymaliśmy od CODN zestaw oprogramowania komputerowego AUTO CAD 11 o wartości 7 tys. marek. Od ministra Ministerstwa Edukacji - 3 zestawy mikrokomputerowe IBM z drukarką oraz opro-gramowanie INKAD - wartości około 60 mln zł. i stymulatory CNC za około 700 mln zł. Uzyskanie tak cennych pomocy było efektem wielu starań oraz obecności szkoły na Giełdzie Materiałów Dydaktycznych.
|
II Giełda Materiałów Dydaktycznych 28 - 30.X Warszawa Stoisko ZST Sanok prezentują (od lewej): Zdzisław Dobroć, Tadeusz Kenar, Bronisław Stach. Interesowano się szczególnie patentem inż. Dobrocia.
|
W zakresie bazy dydaktycznej wdrożono program "Przedsiębiorczość" Fundacji Stefana Ba-torego. Byliśmy jedną z 60 szkół w Polsce zakwalifikowanych przez tę fundację. Egzaminy końcowe z przygotowania zawodowego zdało 193 uczniów i słuchaczy szkoły wieczorowej. 67 uczniów Technikum otrzymało tytuł technik - mechanik. 126 uczniów szkoły zawodowej uzyskało tytuł robotnika wykwalifikowanego w zawodach: tokarz (15), frezer (13), ślusarz - mechanik (28), elektromechanik maszyn i aparatów (14), elektromechanik pojazdów samo-chodowych (12), mechanik pojazdów samochodowych (24), ślusarz - spawacz (20). Prace dyplomowe uczniów i słuchaczy prezentowane były na wojewódzkim Turnieju Młodych Mi-strzów Techniki, gdzie w kategorii pomysłu technicznego przyznano:
- III miejsce pracy "Uniwersalna obrabiarka do obróbki drewna" prowadzona przez Z. Dobro-cia
- wyróżnienie dla pracy "Model testera egzaminacyjnego" wykonana przez M. Czarniec-kiego i S. Faciszewskiego.
Warsztaty Szkolne pracował w trudnych warunkach, ale mimo to w ciągu roku wykonano 271 zleceń usługowych dla przedsiębiorstw i osób prywatnych, 50 zleceń produkcyjnych dla Au-tosanu SA. Wśród kadry pracowników Warsztatu na szczególne wyróżnienie zasługują:
- Jan Wroniak
- Mariusz Bąk
- Tadeusz Chutkowski
- Edward Wydrzyński
- Marian Kiszka
|
Fragment prac na terenie warsztatowym.
|
|
Bal studniówkowy klasy 3T3 22.01.1994 Na pierwszym planie Dyrektorzy z Małżonkami, obok Ewa Dżon - wychowawca klasy.
|

|
|
Biedni nauczyciele! Teraz zostaną ODPYTANI! (Bogdan) Roman Zapotoczny zadaje podchwytliwe pytania p. Joli Kosztołowicz, p. Marioli Kosturskiej, p. Barbarze Ciomci.
|
|
Klasa 3 Technikum Mechanicznego na podbudowie szkoły zawodowej z opiekunką mgr Ewą Dżoń.
|
Do egzaminu dojrzałości przystąpiło 28 uczniów - wszyscy zdali! Klasa ta zasługuje na uwagę, gdyż kilkunastu z nich przysporzyło szkole chwały. I tak:
- Piotr Marcinik - w III Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Młodzieżowej w Sieradzu uzyskał jedno z pięciu wyróżnień. Przez 6 lat, jeszcze w szkole zawodowej, aktywnie uczest-niczył w Kółku Recytatorskim i odnosił wielokrotne sukcesy w konkursach recytatorskich. Nagrodzony za bardzo dobre wyniki w nauce.
- Roman Zapotoczny - aktywnie pracował w Samorządzie Szkolnym, był członkiem Rady Szkoły, uzyskał wyróżnienie na okręgowej Olimpiadzie Wos w pionie szkół średnich. Nagro-dzony za bardzo dobre wyniki w nauce.
- Andrzej Solon - osiągnął bardzo dobre wyniki w nauce i frekwencję. Wyróżniony na okrę-gowej Olimpiadzie Wiedzy o społeczeństwie.
- Zbigniew Kindlarski - bardzo dobre wyniki w nauce, aktywnie pracował w kole Młodych Mistrzów Techniki. Laureat wojewódzkiego konkursu BHP.
- Krzysztof Kamiński - w konkursowej jeździe samochodem na mistrzostwach okręgu w Ustrzykach Dolnych został wicemistrzem i uzyskał licencję kierowcy sportowego.
- Marek Śmiertka - członek Zespołu Artystycznego (gitarzysta i wokalista). Zespół nie tylko był oprawą uroczystości szkolnych, ale działał także w środowisku sanockim.
- Stanisław Faciszewski, Marek Czerniewicz - autorzy wykonanej pracy dyplomowej "Model testera egzaminacyjnego", wyróżnionej na wojewódzkim Turnieju Młodych Mistrzów Tech-niki.
- Piotr Niecko, Mariusz Piejko - bardzo dobre wyniki w nauce.
- Piotr Kiczorowski, Maciej Noworol, Dariusz Wieszczek - honorowi dawcy krwi.
Bardzo aktywnie i owocnie działały w roku szkolnym szkolne koła zainteresowań. Oto nie-które z nich:
- Koło Miłośników Kultury : Brało w wystawach malarstwa artystów Wilka i Chwastowskiego, rysunku satyrycznego A. Mleczki, tkaniny artystycznej A. Kobeli. Uczestniczyło w spektaklach teatralnych, koncertach muzycznych, zorganizowało konkurs ortograficzny na szczeblu szkoły, prezentowało uczniów hobbystów, prowadziło w swym gronie dyskusje na tematy wydarzeń kulturalnych itp. Koło prowadzi własną kronikę a opiekunem koła była mgr Marta Wania, polonistka.
- Koło Recytatorskie : Członkowie koła bali udział w IV Dniach Muzyki Wokalnej imienia Adama Didura. Kilku uczniów uczestniczyło w tygodniowym warsztacie recytatorsko - muzycznym. Wszyscy członkowie brali udział w przesłuchaniach XXXIX Konkursu Recytatorskiego. Wyróżniający się członkowie: Piotr Marcinik i Beata Wermińska. Opiekunem koła była mgr Barbara Kenar, polonistka.
- Koło Plastyczne : Członkowie koła wykonywali 7 prac w ołówku, 11 prac węglem, 12 akwareli, 3 farbą olejną. Prace prezentowane są w szkole w wyznaczonym dla tego koła miejscu. Na szczególną uwagę zasługują prace Marka Fabiana. Na ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Religijnej w Sieradzu zdobył I miejsce za obraz "Brama". W pracy koła ma uwagę zasługują także obrazy Jacka Wojtaszaka i A.Szyrylaka. Opiekunem koła była mgr Dorota Suchaniak, nauczyciel fizyki.
- Koło Komputerowe : Umiejętności zdobyte przez uczniów (podstawy obsługi komputera IBM - PC, programy gra-ficzne, gry i zabawy) były widoczne w trakcie tworzenia prac dyplomowych uczniów techni-kum. W pracy koła wyróżnili się Maciej Michałkiewicz, Tomasz Krowiak, Jan Kopczak, Ja-cek Wojtaszek. Opiekunowie koła to mgr inż. Krzysztof Futyma i mgr inż. Marek Stawarczyk.
- Koło strzeleckie : Zajęcia koła odbywały się wiosną i jesienią w Olchowcach, zimą w hali gimnastycznej ZST w zawodach o Puchar Burmistrza Miasta Sanoka z okazji Dnia Niepodległości. Na strzeblu wo-jewódzkim uczestniczono w zawodach o "Srebrny Muszkiet" gdzie zajęła 7 miejsce. W za-wodach startowało 76 uczestników w 19 drużynach. Uczeń technikum Marek Trybała zajął 12 miejsce w klasyfikacji indywidualnej. Pozostali uczestnicy to Paweł Szewczyk, Grzegorz Do-skowski, (Wiesław) Kurnik Wojciech. Opiekunem koła był mgr Roman Rymar.
- Szkolne Koło Turystyczno - Krajoznawcze : Członkowie koła aktywnie organizowali i zapewniali obsługę sędziowską na wielu imprezach organizowanych przez PTTK i harcerzy. W pracy koła wyróżnili się Bartek Podkalicki, Darek Carkowski, Robert Bagan i Wojciech Bagan. Opiekunem koła był mgr inż. Krzysztof Futyma. Uczniowie wzięli udział w następujących imprezach:
- wrzesień - rajd po Ziemi Sanockiej,
- październik - wycieczka w Tatry organizowana przez PTTK,
- listopad - jesienne biegi na orientację,
- styczeń - zimowe biegi na orientację,
- maj - wojewódzkie biegi na orientację w Krośnie,
- czerwiec - organizacja i udział w biegach na orientację dla szkół średnich i podstawowych.
Szkolna drużyna w otwartych mistrzostwach w marszach na orientację zajęła III miejsce. Wy-różnili się D. Carkowski, R. Bagan, B. Podkalicki. Szkolne Koło PTTK służyło radą i pomocą w organizowaniu wycieczek krajoznawczych. Jedną z nich była wycieczka klasy 2bT5 w Ta-try na początku października 1993 roku.
|
Cała grupa klasy pod "Organami Hasiora" z wychowawczynią Barbarą Kenar i opiekunem Ewą Dżoń.
|
|
Nad Morskim Okiem - dotarli bardzo zmęczeni.
|
|
Dwa żywioły - górski potok i młodość!
|
- Szkolne koło PCK : Działalność koła to przede wszystkim propagowanie honorowego krwiodawstwa i udział w akcjach charytatywnych:
- zbiórka 400 tys. zł i przekazanie tej kwoty na konto fundacji "Wszystko dla dzieci",
- rozprowadzenie cegiełek na rzecz pomocy dla Domów Pomocy Społecznej,
- udział w kweście w ramach Tygodnia PCK.
Członkowie koła zajęli indywidualnie II i IV miejsce w konkursie organizowanym przez sa-nocki Sanepid z okazji Międzynarodowego Dnia Zapobiegania AIDS. W konkursie wyróżnili się R. Niemiec, J. Wojtaszak. Opiekunem Koła była - mgr Mariola Kosturska, chemik.
Spośród innych kół zainteresowań ożywioną działalność na terenie szkoły prowadziło Koło Szachowe - opiekun mgr Kamil Rachwał, Koło języka angielskiego - opiekun mgr Barbara Ciomcia, Koło matematyczne - opiekun mgr Jola Kosztołowicz.
Z innych osiągnięć uczniów szkoły należy odnotować udział w konkursie "Historia i kultura Żydów w Polsce". Uczniowie klasy 2aT5: Tomasz Rozum i Marek Stabryła oraz 2bT5: Ma-ciej Szwarc i Krzysztof Szul zakwalifikowali się do finału wojewódzkiego. Marek Stabryła zajął 5 miejsce na 18 uczestników z liceum. Podkreślić należy sukces ucznia, który reprezen-tował jedyną szkołę techniczną o zawężonym programie nauczania historii. Do konkursu uczniów przygotowywała mgr Elżbieta Sołtysik.
Podczas wojewódzkich eliminacji konkursu Wiedzy o filmie Maciej Szwarc i Łukasz Szcze-pański z 2bT5 zajęli III miejsce. I miejsce Macieja Michłkiewicza z 2T3 w wojewódzkim Konkursie Astronomicznym.
Sukcesy sportowe szkoły:
- Daniel Lenius uczeń 2c zdobył tytuł Mistrza Świata w wyciskaniu sztangi w leżeniu na ła-weczce,
- Tomasz Rysz uczeń 3g, zawodnik I ligowej SKT, został powołany do reprezentacji na mi-strzostwa świata w hokeju na lodzie,
- I miejsce w rozgrywkach szkół średnich Sanoka w piłce koszykowej,
- I miejsce w finale wojewódzkim szkół średnich w piłce koszykowej,
- IV miejsce w "Gimnazjadzie" makroregionu Małopolska w Tarnowie,
- I miejsce w III Turnieju o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Technicznych,
|
"Tygodnik Sanocki" 17.06.1994 rok.
|
- I miejsce w miejskich zawodach halowych w piłce nożnej,
- I miejsce w wojewódzkich zawodach halowych w piłce nożnej,
- I miejsce w zawodach miejskich szkół średnich w piłce ręcznej,
- II miejsce w zawodach wojewódzkich w piłce ręcznej,
Drużyny piłki nożnej i piłki ręcznej przygotowywał mgr Zbigniew Słuszkiewicz.
- I miejsce w zawodach miejskich i rejonowych w piłce siatkowej,
- III miejsce w zawodach makroregionu w piłce siatkowej,
Drużynę prowadził mgr Jan Wójcicki.
- II miejsce Koła Sportów Obronnych w wojewódzkich zawodach "Sprawni jak żołnierze". Koło prowadził mgr Zygmunt Futyma. Wyróżniony Grzegorz Kosar 2g.
Ważnym wydarzeniem w życiu sportowym szkoły było powstanie drużyny koszykówki Dapper Sanok. Donosiła o tym prasa sportowa:
|
"Podkarpacie"
|
|
"Tygodnik Sanocki" 17.06.1994 rok
|
|
"Nowiny" - "Tempo"
|
24 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego w czasie, którego Dyrekcja Szkoły podsumowała osiągnięcia i dokonania Szkoły i Uczniów w mijającym roku szkolnym. Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe i dyplomy. Najlepszymi uczniami w roku szkolnym 1993/94 byli:
Zasadnioca Szkoła Zawodowa:
- Wojciech Bagan 1a
- Marcin Rysz 1c
- Tomasz Ostrowski 1d
- Szczepan Semenowicz 1d
- Mariusz Sumara 1e
- Grzegorz Buczek 1g
- Dariusz Bury 2a
- Grzegorz Kucharski 2a
- Andrzej Błaczczak 2a
- Dariusz Pocałuń 2b
- Rafał Pelczarski 2c
- Mariusz Zięba 2c
- Mariusz Hadam 2d
- Marek Jagniszczak 2e
- Sebastian Szarek 2e
- Marek Piegdoń 2g
- Waldemar Psujek 3a
- Grzegorz Jedynak 3a
- Krzysztof Niemiec 3c
- Tomasz Krowiak 3d
- Łukasz Futyma 3e
- Marek Korcaba 3g
Tytuł mistrza w zawodzie otrzymali :
- tokarz - Grzegorz Jednak 3a
- frezer - Waldemar Psujek 3a
- ślusarz mechanik - Kryszatof Niemiec 3c
- eletromechnik maszyn i aparatów - Zbigniew Szałajko 3d
- ślusarz - spawacz - Łukasz Futyma,
- mechanik pojazdów samochodowych - Dariusz Bednarczyk 3g
Technikum 5 - letnie:
- Robert Pater 1a
- Jarosław Adamski
- Halina Jagniszczak 1a
- Daniel Bar
- Agnieszka Młynarska
- Tomasz Kurek 1b
- Grzegorz Doskowski 2a
- Robert Zieliński 2a
- Paweł Szewczyk 2a
- Wojciech Lutomirski 3a
- Wojciech Machowski 3a
Technikum 3 - letnie:
- Paweł Rysz 1T3
- Maciej Michałkiewicz 1T3
Technikum dla Dorosłych:
- Krzysztof Kramarz 1a
- Robert Szul 1c
- Grzegorz Bar 1c
Promocję do klasy następnej uzyskało 755 uczniów (w czasie roku ubyło 65 uczniów). Średnia ocen :
- ZSZ - 3,36
- - TM3 - 3,68
- - TM5 - 3,79
- - średnia frekwencja 92,38%
Nagrody książkowe za działalność sportową otrzymali:
- Tomasz Rysz 3g
- Grzegorz Wolanin 3a
- Daniel Lenius 2c
- Grzegorz Kosar 2g
- Dariusz Starejki 3g
- Krzysztof Owsiany 3d
- Marek Śliwiak 3a
- Maciej Niemczyk 3d
- Piotr Graboń 3aT5
- Paweł Szczepański 3a
- Rafał Niemczyk 3a
- Daniel Pitrus 3aT5
- Daniel Wójcik 3aT5
- Krzysztof Stojowski 2aT5
- Łukasz Wojnicki 2aT5
Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego pożegnaliśmy długoletniego pracownika byłej Szkoły Przyzakładowej, Zespołu Szkół Zawodowych SFA i Zespołu Szkół Technicz-nych Irenę Nahurską twórcę wspaniałego księgozbioru szkolnej biblioteki, długoletniego opiekuna Zespołu Wokalno-Muzycznego, przyjaciela młodzieży i wspaniałą koleżankę. Irena Nahurska odeszła na emeryturę. Program artystyczny uroczystości przygotował Zdzisław Dobroć z klasą 3aT5.
Po zakończonej uroczystości Grono Pedagogiczne szkoły i warsztatów oraz pracownicy ad-ministracji wzięli udział we wspólnym ognisku, gdzie bawiono się znakomicie a "specjali-stów dla pokrzepienia ducha i ciała nie zabrakło", na co wskazują poniższe zdjęcia wykonane przez Jana Wójcickiego, solenizanta. Solenizantów w tym dniu było więcej, więc życzeniom i uściskom nie było końca. Pogoda była znakomita, a my wszyscy czuliśmy się jak w jednej, kochającej się rodzinie.
|
Kiełbasa z grila bardzo nam smakowała...
|
|
Pozdrowienie i pożegnanie od Anny Dybaś, która po rocznej pracy w naszym gronie wyjechała do Krakowa.
|
|
Lucyna Sternik (z prawej) z Barbarą Ciomcią.
|
Opracowała Elżbieta Sołtysik.
|