16-irl   Na przełomie stycznia i lutego 25 uczniów naszej szkoły wyjechało na miesięczne praktyki do Irlandii w ramach projektu Erasmus+ „Praktyki zagraniczne kluczem do kariery na europejskim rynku pracy”.  Tym razem staże, w porozumieniu z partnerem – Your International Training, zostały zorganizowane w Sligo. Jest to miasto, malowniczo położone na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, od strony lądu otoczone górami i jeziorami. Ponadto, jest to ważne miejsce dla historii literatury – to tutaj przez dużą część życia tworzył W. B. Yeats – największy obok Shakeaspeara poeta anglojęzyczny oraz tutaj, w średniowiecznych ruinach posępnego opactwa Dominikanów szukał inspiracji Briam Stoker tworząc wszystkim znaną postać Drakuli.

Jednakże głównym celem wyjazdu było zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych. Uczestnicy projektu z klas o profilu informatycznym zajmowali się głównie tworzeniem i administrowaniem stron internetowych dla lokalnych przedsiębiorców, w tym m. in. browaru czy firmy zajmującej się instalacjami elektrycznymi:
http://loughgillbrewery.com

http://owenmoreelectricalsligo.com

Mechatronicy  pracowali w szerokim spektrum firm: od zajmujących się mechatroniką samochodowa stacji diagnostycznych, poprzez zajmującą się montażem instalacji elektronicznych w średniowiecznym zamku Markree aż po kasyno, gdzie zajmowali się  konserwacją maszyn do gier losowych.

Elektrycy znaleźli zatrudnienie w firmach wykonującymi montaż i konserwacje instalacji elektrycznych. Spędzali więc z pracodawcami całe dnie, wykonując usługi na terenie całego hrabstwa odwiedzając miejsca takie jak budowy, sklepy, restauracje aż po komisariat policji (nazywającej się tutaj Gardai Station).

Mechanicy obróbki skrawaniem pracowali z kolei w firmie SF Engineering, zajmującej się produkcją sprzętu i opakowań do obróbki żywności (metalowych kontenerów czy podajników). Mogli się więc tam zapoznać z nowoczesnymi urządzeniami do obróbki metali zapewniającymi nie tylko precyzje wykonania ale i utrzymanie standardów sanitarnych.

Mechanicy samochodowi odbywali staż w warsztatach samochodowych, gdzie mogli się zajmować naprawami wszelkiego typu pojazdów i silników.

Weekendy były również spędzane pracowicie na zwiedzaniu najbliższej jaki dalszej okolicy. Żadna wizyta w Irlandii nie może się obejść bez wizyty na przyprawiających o zawrót głowy klifach. Tym razem mogliśmy popatrzeć na ocean z wysokości klifów Slieve League oraz Downpatric Head. Ciekawym doświadczeniem była również wycieczka do Belfastu, gdzie w towarzystwie przewodnika Billa zwiedziliśmy centrum miasta jak i odwiedziliśmy okolice przypominające czasy zakończonej końcem XX wieku wojny domowej, w tym mur oddzielający dzielnicę katolicką od protestanckiej. Niezapomnianym przeżyciem była również wizyta w muzeum Titanic Experience, gdzie z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik multimedialnych została zaprezentowana historia słynnego transatlantyku.

W czasie wolnym każdy mógł również odwiedzić lokalne centrum sportu (każdy uczestnik otrzymał karnet na siłownię z basenem) oraz … sklep Penney’s.

Podsumowując, każdy uczestnik nie tylko mógł zdobyć doświadczenie zawodowe w firmie działającej w Irlandii, ale i zwiększyć swoje kompetencje zawodowe i społeczne.

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.
OK