19 marca 2025 roku, po raz kolejny zorganizowano Dni Otwarte w Zespole Szkół Nr 3 w Sanoku. Wydarzenie to cieszyło się ogromnym zainteresowaniem młodzieży kończącej naukę w szkołach podstawowych. Wzięło w nim udział 350 uczniów klas ósmych z okolicznych powiatów. Celem było przedstawienie oferty kształcenia na rok szkolny 2025/2026.
Młodzież przywitał starosta sanocki Damian Biskup oraz dyrektor Krzysztof Futyma.
Zaprezentowane kierunki kształcenia w naszej szkole gwarantują odpowiednio wysoki poziom nauczania dostosowany do wymogów rozwijających się technologii oraz rynku pracy. Zespół Szkół Nr 3 w Sanoku to znana i pozytywnie odbierana w środowisku młodzieży średnia szkoła techniczna. Od wielu lat funkcjonuje jako najlepsze Technikum, nie tylko w Sanoku, ale także w okolicznych powiatach. Oferuje atrakcyjne i stałe kierunki kształcenia, wyspecjalizowanych nauczycieli przedmiotów zawodowych i ogólnokształcących, zagraniczne praktyki zawodowe z programem Erasmus, życzliwą atmosferę panującą w szkole oraz realne perspektywy podjęcia zatrudnienia w wyuczonym zawodzie, nie tylko na lokalnym rynku pracy. Obecnie kształcimy na 6 kierunkach, które od lat stanowią gwarancję uzyskania bardzo dobrego zawodu, ale także możliwość kontynuacji nauki na wybranych studiach. Oferowane przez ZS3 kierunki to: technik mechanik, technik informatyk, technik programista, technik mechatronik, technik elektryk oraz technik pojazdów samochodowych
Rolę gospodarzy pełnili uczniowie, którzy wraz z opiekunami prezentowali przybyłym informacje na temat wszystkich kierunków kształcenia. Na terenie szkoły zostały przygotowane stanowiska, a na nich odpowiednie rekwizyty, materiały dydaktyczne, plansze, modele i prezentacje multimedialne. Na hali sportowej prezentowane były głównie doświadczenia z fizyki i chemii, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem młodzieży.
Do najciekawszych należaly: doświadczenia z ciekłym azotem, który w temperaturze -196 st. C jest cieczą. Substancja ta w kontakcie z różnymi przedmiotami zmienia ich właściwości. Zanurzano w niej kwiatki, baloniki oraz piłeczki kauczukowe. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się też „gotowane” w ciekłym azocie słodycze. Na koniec tej serii doświadczeń została wykonana bomba azotowa. Uczniowie wykonali dwa doświadczenia chemiczne: efektowną pastę dla słonia oraz spalanie nadmanganianu potasu za pomocą gliceryny. Ogromne poruszenie wśród widowni wywołały dymne kółka, za pomocą których nasi uczniowie gasili świeczki. Na koniec tej części zostało wykonane doświadczenie: „wybuch azotu”, którego efekt był bardzo spektakularny.
Następnie ósmoklasiści podzieleni na mniejsze grupy, uczestniczyli w dalszej części pokazów z fizyki i chemii. W pracowni fizycznej zostały zaprezentowane proste doświadczenia fizyczne, które można wykonać, wykorzystując ogólnodostępne przedmioty. Większa część pokazów związana była z próbą „oszukania grawitacji”, np. lewitron magnetyczny, lewitron optyczny, czy lewitująca piłka i balony. Uczniowie dowiedzieli się, jak można wykonać proste efektowne doświadczenia z podciśnieniem i jak wykonać efektowne tornado w butelce. Trzecia część doświadczeń dotyczyła zjawiskowych doświadczeń optycznych. Zaprezentowane zostały doświadczenia takie jak: tuba Rubensa, wyładowania elektryczne przy wysokim napięciu, oraz szereg doświadczeń z optyki geometrycznej i falowej.
W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy: dyrektorowi RCRE - panu Wacławowi Żuchowskiemu za pomoc w organizacji i udostępnienie specjalistycznych pracowni, nauczycielom przedmiotów zawodowych i uczniom z poszczególnych klas za pracę i trud włożony w przygotowanie stanowisk, nauczycielom przedmiotów fizyka i chemia za przygotowanie interesujących pokazów oraz wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i organizację Dni Otwartych ZS3.
Serdecznie zapraszamy uczniów ósmych klas szkół podstawowych do podjęcia nauki w Zespole Szkół Nr 3 w Sanoku.