20241022 113105Jesień to świetne okazje do podróży, zatem grupa 52 uczniów ZS3 z 4 opiekunami wybrało się na dwudniową wycieczkę do stolicy Austrii.

22 października o godz. 1:00 wyruszyliśmy w pełną pozytywnych wrażeń podróż. Na godz. 10:00 dotarliśmy na miejsce. Od samego wjazdu do Wiednia dało się słyszeć entuzjastyczne, pełne podziwu głosy ze strony młodych uczestników wypadu na temat monumentalnych budynków z czasów współczesnych kontrastujących z zabytkowymi budowlami.

Nieopodal przystani Vien City przy Schwedenplatz dołączyła do nas wspaniała przewodniczka Pani Kazimiera, której barwne, interesujące i wesołe opowieści o historii, sztuce, architekturze oraz codziennym życiu austriackiej stolicy na długo pozostaną w pamięci. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia kompleksu mieszkalnego Hundertwasserhaus zaprojektowanego przez artystę Friedensreicha Hundertwassera (Stowassera) znajdującego się w 3. dzielnicy Wiednia. Zewnętrzna fasada "krzywego domu" ozdobiona wieloma kolorowymi elementami, krzewami i drzewami na tarasach, niemal w magiczny sposób przyciągała wzrok jak kolorowa oaza w środku miasta. Następnie spacerowaliśmy galerią Hundertwasser Village, a potem przejechaliśmy XIX-wieczną aleją Ring do Belwederu - okazałego barokowego pałacu wybudowanego na polecenie księcia Eugeniusza Sabaudzkiego (1663-1736) Kompleks dwóch pałaców (Dolny Belweder i Górny Belweder) otaczają parki i ogrody a zamek jest galerią sztuki - jedną z najcenniejszych w Austrii – z najważniejszymi dziełami Gustava Klimta, Egona Schiele i Oskara Kokoschki. Ponownie jadąc ulicami miasta, zobaczyliśmy m. in. bramę do Parku Miejskiego, Muzeum Historii Sztuki, Muzeum Historii Naturalnej, Bibliotekę Narodową, Operę, Gmach Uranii, Plac Marii Teresy, Uniwersytet, Teatr Dworski, Ratusz, Kościół Wotywny, budynek Giełdy, parlament, najdroższe hotele, pawilony Ottona Wagnera zwane "złotą główką kapusty" oraz szereg wspaniałych kamienic i innych budynków w stylu wiedeńskiej secesji.

 

Przeszliśmy obok opery, minęliśmy hotel i cukiernię Zachera, docierając do Hoffburgu – jednego z największych kompleksów pałacowych na świecie, niegdysiejszej rezydencji rodziny cesarskiej, a dziś ważnego ośrodka muzealnego, kulturalnego i politycznego. Widzieliśmy Plac Bohaterów, Bramę Zamkową, Dziedziniec Zamkowy, Dziedziniec Szwajcarski, Bramę Św. Michała, Hiszpańską Szkołę Jazdy Konnej, Bibliotekę Dworską oraz Kościół Augustianów, w którym po wiktorii wiedeńskiej odmówił modlitwę dziękczynną król Jan III Sobieski. Potem spacerowaliśmy miejską starówką w 1. dzielnicy. Wiedeńskie Stare Miasto ujęło nas swym architektonicznym kolażem stylów - od średniowiecza do współczesności. Spacerowaliśmy uliczkami, przy których znajdują się najdroższe sklepy światowych marek odzieży, perfum i biżuterii; zobaczyliśmy kolumnę Św. Trójcy - symbol pokonania zarazy (dżumy); kościół św. Piotra i wreszcie - najważniejszy kościół będący największym symbolem stolicy - majestatyczną, wysoką na 107 m Katedrę Św. Szczepana, perłę gotyckiej architektury pokrytą barwnym mozaikowym dachem złożonym z 230 tysięcy glazurowanych dachówek. Wewnątrz podziwialiśmy okazałe gotyckie sklepienie, XV-wieczny gotycki ołtarz Wiener Neustadt oraz wczesnobarokowy ołtarz główny przedstawiający scenę ukamienowania św. Szczepana. Po pełnym wrażeń dniu zakwaterowaliśmy się w zacisznym hotelu Steinberger, gdzie mieliśmy możliwość skorzystania z basenu i sauny. Drugiego dnia Pani Kazimiera poprowadziła nas na wzgórze Kahlenberg, polskie miejsce pamięci, gdzie znajduje się kościół pw. św. Józefa (prowadzony przez polskich księży zmartwychwstańców) i tablice upamiętniające m. in. zwycięską bitwę pod Wiedniem z 1683 roku, (w której król Polski uratował Europę przed Imperium Osmańskim) a także wizytę papieża Jana Pawła II w 300 rocznicę tej bitwy. Z tarasu widokowego podziwialiśmy panoramę miasta a następnie przejechaliśmy do letniej rezydencji Habsburgów – pałacu Schönbrunn – imponującego kompleksu zamkowo-ogrodowego z Muzeum Wozowni Cesarskiej Wagenburg, ogrodem zoologicznym, oranżerią, gołębnikiem, parkiem, palmiarnią, źródłem, (któremu pałac zawdzięcza swoją nazwę) licznymi rzeźbami i fontannami w antycznym stylu oraz największą wśród nich fontanną Neptuna i wznoszącym się na nimi wzgórzem Glorieta. Tym akcentem zakończyliśmy zwiedzanie, po czym „rozśpiewany wesoły autobus” wyruszył w drogę powrotną.

 

Nad młodzieżą w czasie wyjazdu czuwali: Agnieszka Radwańska, Agnieszka Wojtas, Łukasz Matuszek i Jacek Dobosz.

Fotografie wykonali A. Wojtas i Ł. Matuszek.

 

 

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.
OK