Wczoraj grupa uczniów z naszej szkoły odwiedziła zaprzyjaźnioną szkołę w Humennym na Słowacji. Warto tu wspomnieć, że od ponad 30 lat Humenne i Sanok łączą więzi partnerskie, a współpraca nie ogranicza się tylko do kurtuazyjnych wizyt na poziomie władz obu miast.
Przykładem jest nasza szkoła, której uczniowie już od kilku lat odwiedzają tamtejsze szkoły średnie aby pochwalić się rezultatami realizowanych przez nas programów Erasmus+ sektora Kształcenie i szkolenie Zawodowe.


Wizyta w Hotelovej Akademii rozpoczęła się od spotkania naszych uczestników ostatnich praktyk zawodowych w Irlandii ze słowackimi rówieśnikami, w trakcie którego Iza i Sandra przedstawiły nie tylko swój pobyt w Irlandii, ale i korzyści, które z niego wyniosły od poprawienia znajomości języka angielskiego, zdobyte doświadczenie zawodowe poparte certyfikatami Europass Mobilność, wysokie kieszonkowe (500 euro) aż do zawartych przyjaźni z rodzinami, u których mieszkały.
Po zakończeniu prezentacji odbył się quiz, w którym słowaccy uczniowie mogli się pochwalić zdobytymi informacjami na temat programu Erasmus+ VET. Nagrodami były oprócz polskich słodkości, drobne przybory szkolne opatrzone logiem Erasmus+
Po spotkaniu zostaliśmy odprowadzeni przez uczniów słowackiej szkoły do bram nowo-odrestaurowanego zamku, gdzie czekała na nas pani przewodnik, która objaśniła nam jego zawiłą historię i oprowadziła nas po bogato wyposażonych komnatach. Największe wrażenie wywarła na nas kolekcja białej broni oraz wystawa prezentująca zabawki i ich zmiany na przestrzeni XIX i XX wieku. Potem jeszcze odwiedziliśmy tamtejszy skansen, który mimo że mniejszy od sanockiego, okazał się równie interesujący oferując oprócz ciekawych eksponatów krzewy dojrzałego agrestu, które zostały szybko ogołocone przez naszych zwiedzających:) Był to znak, że nadszedł czas obiadu, który był zwieńczeniem naszej wizyty. Został on starannie przygotowany i fachowo zaserwowany przez uczniów odwiedzonej szkoły.
Przy pożegnaniu musieliśmy obiecać pani dyrektor Marianie Chudikovej, że to nie nasza ostania wizyta.

 

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.
OK