25 kwietnia 2024 r odbyła się XIII Młodzieżowa Parada Niepodległości, impreza jest cyklicznie organizowana przez Starostwo Powiatowe w Sanoku. Biorą w niej udział uczniowie sanockich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Każda szkoła ma za zadnie zaprezentowanie postaci lub wydarzenia związane z ważnymi momentami w dziejach Polski.

Uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w tym roku chcieli upamiętnić uczestników powstania warszawskiego z roku 1944.

Młodzież wystąpiła w odzieży stylizowanej na lata 40 XX wieku, mieli również repliki broni, używanej przez walczących. W trackie prezentacji naszej szkoły lektor odczytał krótki tekst, który brzmiał następująco:

Powstanie warszawskie było największą bitwą, stoczoną podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi. Powstańcy walczyli naprzeciw regularnych oddziałów niemieckich. Planowano, że powstanie potrwa kilka dni, a trwało 2 miesiące. Militarnym celem tego zrywu było wyzwolenie spod brutalnej okupacji niemieckiej. Celem politycznym zaś sprzeciwienie się władzy ZSRS a w szczególności próbie przejęcia władzy w Polsce przez komunistów. Dowództwo Armii Krajowej chciało samodzielnie wyzwolić stolicę jeszcze przed przybyciem Armii Czerwonej, liczono na wzmocnienie pozycji rządu Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźctwie.

Powstanie warszawskie wybuchło 1.08.1944r.o godzinie „W” czyli o 17:00. Wzięli w nim udział żołnierze AK jak i cywile, mieszkańcy Warszawy niezależnie od płci i wieku. Powstańcy dysponowali bronią ręczną i pojedynczymi granatami, którą zdobywali w walce z wrogim lub dostawali w zrzutach lotniczych od Brytyjczyków. Natomiast Niemcy wykorzystali przeciwko walczącym lotnictwo, czołgi, artylerię i regularną armię.

Powstanie upadło 2.10. 44, zginęło w nim 18 tys. żołnierzy, ok. 180 tyś ludności cywilnej, A Warszawa została zniszczona w 85 %.

Pamięć o bohaterach powstania: żołnierzach AK czy też zwykłych ludziach jest niezwykle ważna, szczególnie dla przyszłych pokoleń. Powstanie jest przykładem męczeństwa narodu ale także wielkiej odwagi i poświęceń.”

Naszą szkołę reprezentowali:

Bochnak Dariusz, Chiloński Karol, Dutkiewicz Mateusz, Drozd Paweł, Janeczko Maciej, Kobrzyński Mateusz, Kucharski Tomasz, Masłowski Karol, Pawlecki Adrian, Pieklak Eryk, Pilszak Amelia, Romaniuk Szymon, Sąsiadek Olivier, Stefanowska Maria, Tymkiewicz Karol, Woźniak Kacper.

Opiekę nad uczniami sprawowali:

Monika Fundanicz i Paulina Kruszyńska.

Po prezentacji uczniowie sanockich szkół przeszli ulicami miasta, aby na końcu złożyć kwiaty pod Pomnikiem Synów Ziemi Sanockiej Pomordowanych za Polskę.

Ukoronowaniem imprezy był piknik na dziedzińcu sanockiego zamku.

 

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.
OK