29.04.2024 r. w Zespole Szkół nr 3 uroczyście uczciliśmy pamięć o wydarzeniach z lat 1788-1792. Szczególnie wspominaliśmy rok 1791 i 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Podstawowym celem akademii był jasny przekaz, oderwany jednak nieco od tradycyjnej formy apelu. Podjęliśmy duże przedsięwzięcie angażując około 40 uczniów naszej szkoły.

Łącząc teraźniejszość z przeszłością, w sposób teatralny ukazaliśmy symbolikę oraz związek i podobieństwa czasów obecnych do wieku XVIII. Zasygnalizowaliśmy chociażby brak podstawowej wiedzy z historii Polski widoczny dziś u wielu ludzi, a także niechęć do nauki tego przedmiotu i jego lekceważenie.

Bohaterami przedstawienia była czwórka uczniów, żyjących w zawrotnym tempie dzisiejszego wolnego, lecz coraz bardziej niebezpiecznego świata, która swoimi słowami „Po co komu wiedzieć, dlaczego 3 maja jest dniem wolnym?” przywołała władców i wielkich reformatorów z dawnych czasów. Tym sposobem młodzież odbyła podróż w przeszłość i obserwowała, jak Sejm Wielki przy wsparciu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w tajemnicy przygotowywał najważniejszą dla kraju rządową ustawę – pierwszą w Europie a drugą na świecie konstytucję. Tradycyjnie występ otworzyło wprowadzenie pocztu sztandarowego w składzie: Amelia Hołubowska, Diana Piecuch i Gracjan Szmyd z kl. 1P oraz wspólne wykonanie hymnu narodowego. Całość przedstawienia wzbogacił przepiękny występ orkiestry szkolnej pod dyrygenturą Artura Rojka z kl. 4I, solowy popis Patryka Maszczaka z kl. 3S, który wykonał „Modlitwę” Bułata Okudżawy i recytacja fragmentu „Pana Tadeusza” przez Emilię Sokołowską z kl. 2I. Akademię prowadziły Maria Stefanowska i Amelia Pilszak z kl. 1EF. W rolach głównych udział wzięli: Artur Wysoczański z kl. 1P jako król, Antoni Radwański z kl. 2K jako marszałek Stanisław Małachowski, Albert Klimowicz z kl. 3M jako Hugo Kołłątaj, Dawid Hydzik z kl. 1P jako Seweryn Rzewuski oraz Karol Tymkiewicz z kl. 2M jako Ignacy Potocki. W rolach posłów, Czarnej Procesji i młodzieży współczesnej wystąpili uczniowie klas: 2A, 1I, 2I, 1M, 2M, 3M, 3S, 1EF i 1P. Procesji przewodniczył Jan Dekert, w rolę którego wcielił się Nikodem Zając z kl. 1P.

Przedstawienie na podstawie pomysłów własnych i scenariuszy dostępnych w sieci (strony: pbw.edu.pl, sp23wroc.pl, szspchelmek.pl - dostęp z dn. 25.03.2024 r.) przygotowały: Aleksandra Galant, Agnieszka Wojtas, Urszula Woźniak i Katarzyna Wronkowicz-Rogos.

Zdjęcia wykonały Agnieszka Wojtas i Joanna Łomnicka.

 

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.
OK