OFICJALNE LOGO PROJEKTUErasmus PL 2021 color

Ostatni semestr tego roku szkolnego przyniósł kolejne doświadczenia w zakresie współpracy międzynarodowej. W ramach trwającego projektu Erasmus+ pt. „Zaktualizowane sztuki tradycyjne”, uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 w Sanoku odwiedzili Estonię, w tym stolicę – Tallinn i Tartu – drugie największe miasto tego kraju.

W Tallinnie znajduje się placówka, z którą współpracuje nasza szkoła – dowiedzieliśmy się, że pielęgnowane są tam tradycje estońskie i innych mniejszości narodowych. Motywem przewodnim niniejszego wyjazdu było zastosowanie dawnych, ludowych wzorów z wykorzystaniem nowoczesnej techniki komputerowej. W trakcie zajęć szkolnych uczniowie polscy, estońscy, włoscy, hiszpańscy i tureccy przygotowywali świąteczne kartki, animacje i filmy z najbardziej charakterystycznymi motywami kultury estońskiej. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty manualne – samodzielne przygotowanie kolażu z elementami świątecznymi na torbach prezentowych.

Istotnym elementem meetingu międzynarodowego były laboratoria w Narodowym Muzeum Sztuki, warsztaty w Muzeum Teatru i Sztuki, udział w projekcji sztuki multimedialnej oraz wizyta w Centrum Sztuki „Fotografiska”. Te zajęcia pozwoliły nie tylko rozwijać kreatywność, ale także poszerzyć horyzonty myślowe, poznać cechy sztuki państw nadbałtyckich.

Całość wizyty dopełniła specyficzna atmosfera pobytu, gdyż działania na  terenie Estonii odbywały się w tygodniu przedświątecznym, zatem ustrojone bożonarodzeniowymi motywami miasto pozwoliło nam porównać sposób celebrowania tych świąt, określić podobieństwa i różnice w przeżywaniu tego szczególnego czasu.

Warto zauważyć, że nasza szkoła realizuje takie projekty od lat, co uatrakcyjnia realizację obowiązku szkolnego – a na to szczególną uwagę zwracają uczniowie szkół podstawowych przy wyborze szkoły średniej.