06   Technik elektryk jest zawodem o bardzo szerokich możliwościach zwiększających się wraz z rozwojem techniki. Wiąże się to ze specjalizacją i systematycznym poszerzaniu swojej wiedzy po zakończeniu kształcenia w szkole. Elektryk może wyspecjalizować się np. w maszynach elektrycznych, układach sterowania, instalacjach elektrycznych, pomiarach,…

   W obecnych czasach mamy do czynienia z szybkim rozwojem podzespołów elektrycznych wykorzystywanych w liniach produkcyjnych, urządzeniach przemysłowych oraz domowych, instalacjach energetycznych i instalacjach zasilających wszelkiego rodzaju obiekty budowlane. Pracownik wykształcony w tym zawodzie ma się nie tylko w tym odnaleźć ale również umożliwić instalację, regulację, nadzorowanie i serwisowanie instalacji i urządzeń elektrycznych.

   Ze względu na charakter zawodu, wymagane wiadomości, umiejętności i uprawnienia, absolwent tego kierunku ma szerokie możliwości zatrudnienia i jest cenionym i poszukiwanym pracownikiem w Polsce jaki i zagranicą.

Absolwenci szkoły mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w:

 - zakładach energetycznych, elektrowniach,

 - firmach budowlanych – wykonywanie instalacji elektrycznych,

 - zakładach przemysłowych – utrzymanie ruchu, uruchamianie linii produkcyjnych,

 - sklepach i hurtowniach elektrycznych, elektronicznych,

 - sklepach AGD/RTV – montaż i serwisowanie sprzętu u klienta,

 - zakładach naprawiających sprzęt elektryczny,

 - firmach projektujących i wykonujących instalacje: elektryczne, zasilania awaryjnego, alarmowe, monitoringu, oświetleniowe, sterowania, systemów inteligentnego domu, fotowoltaiki.

   Nauka odbywa się w cyklu pięcioletnim, w którym uczeń przechodzi przez cykl kształcenia teoretycznego i praktycznego odbywającego się na terenie szkoły i RCRE (dawne warsztaty szkolne). Dodatkowo w klasie 3 i 4 uczeń odbywa praktykę miesięczną u lokalnych pracodawców. Na pracowniach komputerowych zapoznaje się z oprogramowaniem umożliwiającym projektowanie 2D i 3, tworzenie dokumentacji elektrycznych oraz programowanie przekaźników programowalnych i prostych PLC.

   Podsumowaniem kształcenia jest zdanie egzaminu kwalifikacyjnego po 3 klasie (ELE.02 – Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych) i po 4 klasie (ELE.05 Eksploatacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych) oraz po 5 klasie egzaminu maturalnego. Uczeń może również uczestniczyć w nieobowiązkowych kursach i szkoleniach zdobywając dodatkowe uprawnienia oraz ma możliwość wyjazdu na zagraniczną praktykę.

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.
OK