5      Technik pojazdów samochodowych to zawód, który związany jest z budową, obsługą, diagnostyką oraz naprawą pojazdów samochodowych. Intensywny rozwój motoryzacji, jaki można zaobserwować we współczesnych czasach, powoduje wzrost zapotrzebowania na dobrych i dobrze wykształconych pracowników z zakresu obsługi, naprawy oraz eksploatacji pojazdów samochodowych. W obecnie produkowanych pojazdach na szeroką skalę wykorzystywana jest elektronika, jak i nowoczesne technologie (samochody hybrydowe i elektryczne), co powoduje, że diagnostyka i naprawa pojazdu nie jest prosta, a możliwa tylko poprzez  zastosowanie zarówno standardowych, jak i specjalnych narzędzi oraz przyrządów. Obsługa takich pojazdów wymaga wysoko wyspecjalizowanych serwisów, w których zatrudnia się pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Nasza szkoła właśnie takich absolwentów przygotowuje na rynek pracy, stwarzając im możliwość zatrudnienia zgodnie z wyuczonym zawodem.

W trakcie nauki w 5-letnim technikum uczniowie kształcą się w zakresie:

    -  budowy i wykorzystania nowoczesnych technologii w konstrukcjach pojazdów samochodowych,

    -  oceny stanu technicznego pojazdu oraz znalezienia przyczyn jego niesprawności,

    -  organizowania obsługi oraz naprawy pojazdów samochodowych,

    -  diagnostyki i naprawy elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów,

    -  sporządzania dokumentacji obsługi i naprawy pojazdów samochodowych,

    -  świadczenia wszelkich usług związanych z motoryzacją.

Dodatkowo po klasie pierwszej uczniowie zgodnie ze swoimi predyspozycjami oraz zainteresowaniami mają możliwość wyboru specjalizacji z zakresu mechaniki bądź mechatroniki pojazdów samochodowych. W związku z tym od klasy drugiej zwiększona zostaje liczba godzin na kształcenie zgodne z wybraną specjalizacją. Podsumowaniem zdobytej wiedzy i umiejętności są egzaminy zawodowe:

 -      W drugim semestrze klasy trzeciej w zależności od specjalizacji: 

MOT.02. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych,

-    MOT.05.  Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa pojazdów samochodowych,

 -   W drugim semestrze klasy czwartej:

 -        MOT.06. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych.

W pracowniach szkolnych znajdują się między innymi cztery tablice symulujące funkcjonowanie układów pojazdów samochodowych. Uczniowie mają możliwość zapoznania się z budową wybranych systemów bądź układów występujących w pojazdach samochodowych, jak również wykonywania symulacji działania oraz pomiarów parametrów pracy oraz diagnostykę poprzez złącze diagnostyczne OBD II.

Uczniowie, którzy zdecydują się na naukę w tym zawodzie, będą mieli możliwość zdobycia doświadczenia podczas odbywania praktyk zawodowych oraz wykonania bezpłatnego kursu  na prawo jazdy kat. B.

Uczniowie podczas zajęć korzystają z najnowszego oprogramowania wykorzystywanego w warsztatach samochodowych takiego jak: ESITRONIC, VIVID WORKSHOPDATA, AUDATEX, INTEGRA CAR7. Przedmioty zawodowe praktyczne realizowane są w Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji w Sanoku.  Podczas zajęć uczniowie mają również możliwość praktycznego zastosowania testera diagnostycznego KTS firmy Bosch poprzez podpięcie go do złącza diagnostycznego danego pojazdu. Urządzenie to pozwala na wykonanie między innymi: diagnostyki pojazdu, sprawdzenia kodów błędów, zaprogramowania i skonfigurowania sterowników w pojeździe samochodowym.

Od wielu lat nasz szkoła reprezentowana jest przez najlepszych uczniów w „Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Motoryzacyjnym” z licznymi sukcesami na szczeblu wojewódzkim, jak i również ogólnopolskim. Turniej ten głównie ma na celu popularyzowanie wśród młodzieży wiadomości z zakresu ruchu drogowego, historii motoryzacji, prawidłowego i bezpiecznego poruszania się pojazdami mechanicznymi oraz udzielania pierwszej pomocy.

 

Absolwenci, którzy ukończą kierunek technik pojazdów samochodowych, będą mieli szansę zatrudnienia w:

-        Stacjach obsługi i kontroli pojazdów samochodowych,

-        Autoryzowanych salonach i serwisach pojazdów samochodowych,

-        Zakładach produkujących pojazdy samochodowe oraz części naprawcze bądź zamienne,

-        Instytucjach zajmujących się sprzedażą części pojazdów samochodowych,

-        Przedsiębiorstwach świadczących usługi transportowe,

-        Instytucjach, które zajmują się ewidencją pojazdów oraz ich ubezpieczeniami,

-        Firmach zajmujących się likwidacją pojazdów.

 Nierzadko słyszymy, że absolwenci naszej szkoły zakładają własne warsztaty, świadcząc usługi z zakresu diagnostyki, obsługi oraz naprawy pojazdów samochodowych.

 

Kierunek technik pojazdów samochodowych pozwala również na kontynuowanie i pogłębianie nauki na studiach wyższych, gdyż wiele uczelni  technicznych w naszym kraju posiada kierunki związane z tym zawodem.

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.
OK