PHOTO-2022-02-22-08-18-40W niedzielę 6 lutego na praktykę zawodową Erasmus+ wyjechała kolejna grupa 22 uczniów z naszej szkoły. W tym roku szkolnym jest to drugi wyjazd i ponownie do miejscowości Sligo na północno-zachodnim wybrzeżu Irlandii. Miejsce to odwiedziła już poprzednia grupa będąca tu 4 tygodnie na przełomie września i października. Ze względu na warunki podyktowane sytuacją pandemiczną większość uczniów zakwaterowana jest na przedmieściach miasta w urokliwej miejscowości bezpośrednio na oceanem Atlantyckim, Strandhill, w hostelu Surf&Stay. Tylko czworo uczniów trafiło na kwaterę do rodzin goszczących.

Miasto Sligo jest stolicą hrabstwa o tej samej nazwie, to prężnie rozwijający się region, w którym działa wiele przedsiębiorstw wykorzystujących innowacyjne metody i zaawansowane technologie. Nasi uczniowie doskonalą tam swoje umiejętności w swoich specjalnościach. W poniedziałek 7 lutego odbyło się spotkanie organizacyjne w siedzibie naszego partnera Your International Training, gdzie oficjalnie nas przywitano. Była interesująca prezentacja dotycząca najważniejszych informacji o Irlandii, Sligo i zasadach życia społecznego na „zielonej wyspie”. Każdy z naszych uczniów mógł już zmierzyć się z pierwszym wyzwaniem, czyli językiem angielskim w wersji irlandzkiej. Jak się okazuje, cała grupa radzi sobie nieźle, a już od następnego dnia mieli stawić się w wyznaczonych miejscach pracy zgodnie z przydziałem. Na przykład, mechatronicy do firmy Poweright, przedsiębiorstwa zajmującego się instalacją i naprawą systemów alarmowych i monitorujących oraz AOL Engineering Ltd, firmy zajmującej się precyzyjnym toczeniem i frezowaniem na obrabiarkach CNC. Informatycy pracują dla takich firm jak czasopismo Sligo Weekender, Kudos Health, Your International Training i Pontoons Ireland, obsługując i zarządzając ich stronami internetowymi, tworząc broszury promujące czy edytując i nanosząc korekty za pomocą programu WordPress. Pierwsze dni to czas na zapoznawanie się z organizacją i zasadami panującymi w danym miejscu. Dotyczy to również zakwaterowania, w szczególności w hostelu, gdzie zasadą główną jest powiedzenie: „Sprzątaj po sobie. Twoja mama tu nie pracuje!”

Pierwszy tydzień upłynął na wdrażaniu się do nowej pracy, poznawaniu miasta i okolicy jak i organizacji w miejscu zamieszkania. Nasza młodzież otrzymała również darmowe bilety na komunikację miejską oraz karnety na siłownię i basen dla chętnych. Natomiast w sobotę odbyła się pierwsza wycieczka, której głównymi punktami były najsłynniejsza góra w Irlandii Croagh Patric, dolina Doolough Valley z pięknym Killary Fjord oraz malownicze, wielokulturowe miasto Galway.

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.
OK