image17

 

Technik mechanik (operator obrabiarek CNC) to najstarszy kierunek w ofercie naszej szkoły. Absolwenci tego zawodu pracują w naszym mieście i w całej Polsce. Szybki rozwój technik komputerowych sprawił, że zmieniły się metody projektowania i sposoby obróbki materiałów. Do programowania obróbki i nadzorowania poprawności pracy maszyn potrzebna jest wysoko wykwalifikowana kadra techniczna, w szczególności operatorzy maszyn sterowanych numerycznie i specjaliści w zakresie komputerowego wspomagania projektowania i wytwarzania.

 

Nasza szkoła posiada specjalistyczne oprogramowanie maszyn CNC oraz urządzenia specjalistyczne, z których korzystają uczniowie podczas zajęć w szkole i w RCRE (byłych warsztatach szkolnych):

- program CAD/CAM, na którym uczniowie kształcą się w zawodzie,

- program Solid Edge 2019 - najnowszy program do projektowania części i zespołów oraz tworzenia dokumentacji technicznej,

- program MTS 2018 do symulacji obróbki pracy maszyny CNC w różnych systemach sterowania z wirtualnymi maszynami (możliwość nauki programowania w wybranym systemie sterowania),

-program EdgeCAM 2018 do Komputerowego Wspomagania Wytwarzania z symulacją pracy maszyny CNC oraz możliwością generowania kodu na podstawie bryły 3D,

- program ESPRIT CAM, za pomocą którego uczniowie programują tokarkę oraz frezarkę HAAS w pracowni RCRE,

- specjalistyczne oprogramowanie NX CAD/CAM/CAE w wersji 12, które jest zintegrowanym programem do projektowania, analiz inżynierskich, umożliwiającym realistyczną symulację obróbki części w przestrzeni kinematyki 3D obrabiarki w oparciu o kod NC.

Absolwent kierunku technik mechanik będzie potrafił czytać dokumentację techniczną, wykonywać niezbędne obliczenia, sporządzać szkice oraz rysunki techniczne, dobierać oprzyrządowanie i materiały eksploatacyjne do nowoczesnych obrabiarek, wykonywać prace z zakresu obróbki ręcznej i maszynowej metali.

Absolwenci mogą podjąć pracę we wszystkich przedsiębiorstwach produkcyjnych wykorzystujących obróbkę skrawaniem lub kontynuować naukę na uczelniach wyższych.

Technik mechanik to atrakcyjny zawód i pierwszy krok na studia politechniczne. Ostatnio dużo mówi się o zapotrzebowaniu na rynku pracy na specjalistów z branży mechanicznej i metalowej związanej z projektowaniem, konstruowaniem, budową, eksploatacją i naprawą maszyn, urządzeń i mechanizmów.

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.
OK