Szósty rok funkcjonowania Zespołu Szkół Technicznych w Sanoku.
W ZST funkcjonowało 6 szkół:

Łącznie 37 oddziałów, w których naukę rozpoczęło 1020 uczniów i słuchaczy.



Kadra Pedagogiczna:

Do pracy w ZST przyjęto nowych nauczycieli:

Nauczyciele teorii:

Nauczyciele w niepełnym wymiarze godzin:

Lekcje religii prowadzili:

Opiekunami młodzieży w OHP byli:

Biblioteka szkolna:

Pracownicy Warsztatów Szkolnych - nauczyciele zawodu:

Oprócz zajęć w obiektach własnych młodzież (708 uczniów) odbywała zajęcia praktyczne w innych zakładach:

Na asortyment produkcji Warsztatów Szkolnych składała się:

Od 1 stycznia 1997 roku Kuratorium Oświaty w Krośnie powołało Informatyczne Centrum Doskonalenia Zawodowego, placówki, która świadczyć będzie dodatkowe usługi edukacyjne dla miasta, regionu i województwa. Na dyrektora Centrum powołano mgr inż. Z. Pospolitaka. Do Centrum włączono Warsztaty Szkolne.



Pracownikami administracji szkolnej byli:

Pozostali pracownicy obsługi to:

Ważne wydarzenia z życia szkoły:
10 marca 1997 roku o godzinie 8.10 społeczność szkolna (oprócz uczniów klas maturalnych, którzy w tym dniu pisali próbny egzamin dojrzałości z matematyki i z wybranego przedmiotu) uczestniczyła w spotkaniu z arcybiskupem przemyskim Józefem Michalikiem. Wizyta księdza arcybiskupa w naszej szkole zbiegła się z wizytą Parafii NSPJ na Posadzie, w obrębie, której znajduje się nasza szkoła. Licznie zgromadzona w hali gimnastycznej młodzież i pracownicy szkoły serdecznie i gorąco witali arcybiskupa i towarzyszące mu osoby (ksiądz sekretarz arcybiskupa i dziekan ksiądz Kazimierz Pszon). W imieniu ZST księdza Arcybiskupa powitał dyrektor szkoły Tadeusz Kenar i Jerzy Lubas, zastępca dyrektora.

Na zdjęciu powitanie księdza Arcybiskupa Józefa Michalika przez Dyrektora Szkoły.
Od lewej: ksiądz sekretarz, Jerzy Lubas, arcybiskup Józef Michalik, Tadeusz Kenar, ksiądz Kazimierz Pszon.


Księdz Arcybiskupa powitali rodzice, przedstawiciele Rady Szkoły. W imieniu uczniów Zespołu Szkół Technicznych słowa powitania wygłosili Edyta Król z 4M i Piotr Dąbek z 1K:

"Ekscelencjo, czcigodny Księże Arcybiskupie! Wielki to zaszczyt dla całej społeczności szkoły, gdyż po raz pierwszy w historii naszej szkoły spotykamy się z tak zacnym człowiekiem - duszpasterzem Przemyskiej Metropolii. Bardzo serdecznie witam Waszą Ekscelencję w imieniu uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Sanoku. Jednocześnie tak bliskie z nami przebywanie uświadamia obecne i przyszłe nasze miejsce w systemie wartości przekazywanym przez Kościół, rodziców i naszych nauczycieli...

... Przed nami ważne dni i chwile - szkolne rekolekcje wielkopostne i IV Archidiecezjalne Spotkanie Młodych w naszym Królewskim Mieście Sanoku. Wspólna modlitwa, śpiew, Eucharystia, refleksja nad własnym życiem, Sakrament Pojednania, wszystkich zbliży i zjednoczy z Bogiem. Mamy nadzieję, że dla wielu z nas czas tych świętych dni zaowocuje, pomoże w dokonaniu duchowego przeobrażenia i wyboru właściwej drogi. Może stosowny to czas i miejsce by przypomnieć moim kolegom słowa Ojca Świętego skierowane do młodych (cytuję): << Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali. Musicie pokochać siebie, pokochać człowieka i jego życie, aby jeszcze mocniej pokochać Boga, który jest źródłem i sensem waszego młodego życia. >> Pragnę, aby te słowa przypomniane w obecności naszego księdza Arcybiskupa zachęciły do głębokich przemyśleń i zrozumienia, że Chrystus jest tym, który może najwięcej dać człowiekowi, a życie jest zbyt cenne by je rozmieniać na drobne, zaprzepaścić, by je po prostu stracić. Do Jego Ekscelencji zwracamy się, my uczniowie ZST a prośbą o modlitwę w intencji owocnych szkolnych rekolekcji i błogosławieństwo na tę drogę duchowego przeobrażenia, byśmy na zawsze śpiewali Panu psalm 24:

"Do Pana należy ziemia i wszystko co ją napełnia, świat i jego mieszkańcy.
Albowiem On go na morzach osadził i utwierdził ponad rzekami.
Kto wstąpi na górę Pana, kto stanie w Jego świętym miejscu?
człowiek rąk nieskalanych i czystego serca, który nie skłonił swej duszy ku marnościom."



Ksiądz Arcybiskup dziękuje Edycie i Piotrowi za słowa powitania.

Na zdjęciu hospitacja lekcji religii. Lekcja miała miejsce w sali języka polskiego (nr 205).



Arcybiskup Józef Michalik odwiedził też piszących "próbną maturę". Od lewej stoją: E. Sołtysik, E. Kamińska, D. Sawczak, T. Kenar (sala rysunku technicznego i technologii).

Spotkanie z nauczycielami w sali historii (nr 101). Na pierwszym planie przywitanie z Martą Wanią.






Spotkanie odbyło się w atmosferze podniosłej i skupionej. Rozpoczęła je wspólna modlitwa "Ojcze Nasz". Ksiądz Arcybiskup mówił o różnych formach miłości nauczyciela do ucznia, mówił o wartościach w nauczaniu, podkreślał wystrój wnętrz sal, w których przebywał i wpływ tego wystroju na walory estetycznego wychowania. Był zaskoczony, że w szkole technicznej jest tyle dziewcząt. Pytał o przedmioty nauczania w naszej szkole, o problemy wychowawcze i bazowe. Zapytał też, czy ktoś z obecnych jest wychowankiem tej szkoły i czy ma dziecko w tej szkole. Na zakończenie tego spotkania wszystkich obecnych pobłogosławił.

Pożegnanie Józefa Michalika przez zespół muzyczny.

Zwiedzanie szkoły.

Pożegnanie księdza Arcybiskupa przez Dyrektora Szkoły.




Praca dyplomowa uczniów 5M Tomasza Jarzyny i Ryszarda Ziembickiego zajęła I miejsce w wojewódzkim turnieju Młodych Mistrzów Techniki i została zakwalifikowana na turniej centralny. Pracę wykonano pod kierunkiem mgr inż. Bronisława Stacha.

Nadanie szkole Odznaki Honorowej III st. za bardzo dobre wyniki w honorowym krwiodawstwie. Jest to szczególne wyróżnienie PCK.



Lekcja koleżeńska mgr inż. Krzysztofa Futymy z przedmiotu informatyka, przeprowadzona w ramach programu IMPROVE, z udziałem szerokiego gremium nauczycieli z całej Polski w obecności dr Ludwika Janickiego z Biura Kształcenia i Koordynacji Kadr. Lekcję przeprowadzono w sali komputerowej (nr 2).



Udział reprezentacji szkolnej (Marcin Godzisz 4S, Tomasz Indyk, 4S, Leszek Dudek 3S, Wojciech Gajda 3S) w turnieju "Wiedzy motoryzacyjnej i bezpieczeństwa ruchu drogowego" na szczeblu szkół średnich, II miejsce w województwie.
Udział młodzieży w akcji "Sprzątanie Świata". Klasa 3T3 uporządkowała teren parku krajobrazowego Gór Słonnych.
Praca plastyczna w konkursie PCK Piotra Lasoty z 1T3 została zakwalifikowana na konkurs w Warszawie. Piotr Lasota Uczestniczył też w ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Religijnej w Sieradzu.
W turnieju szachowym o mistrzostwo ZST zwyciężył Tomasz Paszkiewicz z 3g ZSZ.
Zakres działalności samorządu szkolnego poszerzono o Sąd Koleżeński, który rozpatrywał sprawy wykroczeń kolegów w szkole i poza szkoła. Przedstawiciel samorządu brał udział w posiedzeniach Młodzieżowej Rady Miasta i Rady Młodzieży działającej przy Kuratorium Oświaty w Krośnie.
Zarząd Główny Szkolnych Związków Sportowych przyznał szkole zbiorową odznakę "Za zasługi dla rozwoju sportu szkolnego". Jest to wyraz uznania dla osiągnięć sportowych szkoły:



Księgozbiór biblioteki liczy 12605 pozycji. W tym roku wzbogacił się o 40 głównie z zakresu informatyki. Przez cały rok szkolny realizowany był program komputeryzacji biblioteki. W chwili obecnej zgromadzona została baza danych wypożyczalni - wszystkie książki w komputerze. Rok szkolny 1996/1997 był ostatnim w funkcjonowaniu Ochotniczego Hufca Pracy (Zasadniczej Szkoły dla Dorosłych), ze względów lokalowych funkcjonować będzie w Zespole Szkół Mechanicznych. Zorganizowano wycieczki turystyczne w Bieszczady, do Zakopanego, do Krakowa - szlakiem Wyspiańskiego oraz wycieczki turystyczno - naukowe na Międzynarodowe Targi w Poznaniu, do zakładów produkcyjnych i naprawczych w Rzeszowie, Boguchwale, Bielsku - Białej i Tychach.



Utworzono kolejną pracownię komputerową w sali nr 4, wykonano modernizację pracowni w sali 109, dla potrzeb CENTRUM wykonano prace adaptacyjne w zapleczu sali nr 18, wybudowano przewiązkę łączącą halę gimnastyczną i szatnie za szkołą. Szkoła od lat realizuje wewnętrzny program edukacji kulturalnej. Współpraca trzech kół: recytatorskiego, plastycznego a zwłaszcza koła miłośników kultury oraz biblioteki szkolnej umożliwia uczniom udział w imprezach kulturalnych organizowanych przez Sanocki Dom Kultury, Bibliotekę Miejską, Muzeum Historyczne i Etnograficzne. Uczniowie biorą aktywny udział w spektaklach teatralnych, koncertach, wystawach, seansach filmowych organizowanych przez szkołę, spotkaniach z ludźmi kultury. Młodzież uczestniczy w różnych konkursach, a na uwagę zasługują konkursy własnej twórczości: muzyczne, poezji, plastyki itp.

Powitanie "Dnia Wiosny" - młodzież męska zorganizowała program rozrywkowy znakomicie wyreżyserowany i wykonany pod kierunkiem Anny Jakimiak i Barbary Kenar. Rewia mody w wykonaniu uczniów (tylko chłopców).

Widzowie też świetnie się bawili.




W maju odbyły się egzaminy dojrzałości. W Technikum Mechanicznym 5 - letnim do egzaminu przystąpiło 59 abiturientów. Dyplomy dojrzałości otrzymało 56 absolwentów. W Technikum Mechanicznym 3- letnim do egzaminu przystąpiło 27 osób, egzamin zdało 22 osoby. W Technikum Mechanicznym dla Dorosłych do egzaminu przystąpiło i zdało 100% (21 absolwentów) Opiekunami klas maturalnych byli:



Zdjęcie przedstawia klasę 1b TM5 z wychowawczynią mgr Barbarą Kenar. Klasa rozpoczęła naukę w roku szkolnym 1992/1993, a w roku obecnym ukończyła ZST.




11 października 1996 roku miała miejsce uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Nagrody Dyrektora Szkoły otrzymali:



Wykorzystując dni wolne od nauki szkolnej pracownicy szkoły wzięli udział w wycieczce autokarowej do Niepokalanowa i Lichenia.

Niepokalanów - pracownicy szkoły wraz z rodzinami.


Zwiedzając Licheń pracownicy ZST złożyli ofiarę na budowę bazyliki ku czci Matki Najświętszej w Licheniu, która ma być jedną z największych bazylik w Europie.



Poniżej na zdjęciu klasa 5M (obróbka skrawaniem) z wychowawczynią mgr Ewą Rogozińską.

Bale studniówkowe są nieodłącznym ceremoniałem szkolnym.




Decyzją wice kuratora krośnieńskiego Adama Chrzanowskiego postanowiono wyłączyć Informatyczne Centrum Kształcenia Praktycznego ze struktury szkół technicznych do wynajętych obiektów w mieście. Decyzja ta stworzyła chwilowo kontrowersyjną sytuację w ZST. Na konferencji plenarnej kończącej rok szkolny 1996/1997 dyrektor Tadeusz Kenar przedstawił wyniki pracy szkoły. Oto niektóre z nich:

Ogółem na 832 klasyfikowanych promocje uzyskało 817 uczniów i słuchaczy. Wskaźnik sprawności szkoły wynosi 98,1% (dane liczbowe nie obejmują klas maturalnych). Tytuł robotnika wykwalifikowanego uzyskało 130 absolwentów. 10 absolwentów uzyskało certyfikaty z zakresu obsługi i programowania obrabiarek sterowanych numerycznie 116 uczniów otrzymało świadectwa ukończenia kursu AutoCAD - 1, w tym 24 AutoCAD - 2. 20 czerwca 1997 roku odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego. Tygodnik Sanocki (Pismo Samorządowe) z dnia 27 czerwca podał następującą informację:



Teresa Turek - długoletni pracownik Warsztatów Szkolnych otrzymuje podziękowania od Dyrekcji Szkoły.





Pożegnanie Teresy Turek odchodzącej po 40 latach pracy na emeryturę

W czasie uroczystości przedstawiciel Polskiego Czerwonego Krzyża wręcza na ręce Dyrektora Szkoły Odznakę Honorową III st. - przyznaną Szkole wcześniej za szczególne wyniki w honorowym krwiodawstwie.





Część artystyczna zakończenia roku szkolnego. Dyrektorzy: mgr Tadeusz Kenar i mgr Jerzy Lubas pląsają radośnie na środku sali w rytmie wakacyjnego przeboju.



Po konferencji plenarnej grono pedagogiczne spotkało się w przedszkolnym ogrodzie na spotkaniu towarzyskim.




Zakończył się kolejny rok szkolny, za dwa miesiące rozpocznie się nowy i nowe problemy organizacyjno - dydaktyczno - wychowawcze i ekonomiczne.

Dyrektor Kenar świadomy nowych problemów z optymizmem patrzy w przyszłość szkoły i polskiej oświaty.


Opracowała Elżbieta Sołtysik.