dkms

Oddaj szpik - być może ktoś czeka właśnie na Ciebie.

Podaruj komuś szansę na życie.

Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie komórek macierzystych z krwi lub szpiku od Dawcy niespokrewnionego.

Jednak aż co piąty polski Pacjent nie może znaleźć swojego Dawcy, dlatego tak ważne jest, aby do grona potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych dołączały nowe osoby, gotowe do podzielenia się cząstką siebie.

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta chorującego na nowotwór krwi, potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych.

W tym celu odbywają się akcje rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych. Takie rejestracje odbywały się w Zespole Szkół nr 3. w Sanoku w latach 2018 i 2019.

Otrzymaliśmy radosną wiadomość, że jeden z uczniów naszej szkoły, obecnie już absolwent, który zarejestrował się w 2018r. został dawcą szpiku.

Jest on "bliźniakiem genetycznym" osoby chorej z Irlandii i ma duże szanse uratować życie tego człowieka.

Nasz genotyp jest niezwykle różnorodny, więc szanse na znalezienie „bliźniaka genetycznego” są bardzo niskie.

Prawdopodobieństwo znalezienia dwóch osób, u których antygeny są takie same wynosi 1: 20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu aż 1 do kilku milionów.

Dlatego bardzo nas cieszy, że udało się to w naszej społeczności szkolnej.

W chwili obecnej nie można organizować tego typu akcji stacjonarnych, ale możemy spotkać się online.

Ogólnopolskie spotkanie łączące uczniów podczas jednej lekcji:

„Lekcji z życiem - co warto wiedzieć o dawstwie szpiku”.

Spotkanie odbędzie się 19 marca o godz. 12:10, każda osoba chcąca wziąć w nim udział, musi się zarejestrować.

Link do rejestracji udziału w lekcji: https://tiny.pl/rpq7s