O SZKOLE  |  PLAN LEKCJI  |  DZIENNIK  |  AKTUALNOŚCI  |  SPORT W SZKOLE  |  film FILMY film |  FACEBOOK  |  REKRUTACJA  |  ZASADY REKRUTACJI  |

ryga-1         W ostatnim czasie reprezentacja Zespołu Szkół Nr 3 w Sanoku odwiedziła szkołę partnerską w Rydze. Tym razem grupa uczniów i nauczycieli miała sposobność poznać zasady funkcjonowania placówki, która kształci uczniów w różnym przedziale wiekowym.

        Na początku zaprezentowano gościom tradycyjne, łotewskie melodie, tańce, ludowe przyśpiewki. Wspólna praca przy kreowaniu wizerunku Partnerów, tworzenie talizmanów na zajęciach manualnych w ramach działań artystycznych oraz sportowe zmagania to dalsze działania mające na celu zintegrowanie wszystkich grup. Zwracanie uwagi przez lokalną społeczność na tradycję w edukacji podkreśla Szkolna Sala Pamięci, w której zgromadzono wszystkie najważniejsze dla placówki dokumenty i przedmioty.

         Podczas wizyty uczniowie i nauczyciele mieli sposobność poznać wszystko to, z czego słynie Łotwa, Ryga. Odwiedzili zatem fabrykę czekolady „Laimę”, gdzie wzięli udział w warsztatach – zajmowali się „produkcją czekoladek na własny użytek”. Z kolei w Pierwszym Muzeum Wojny zobaczyli zachowane pamiątki z licznych wojen prowadzonych na terenach nadbałtyckich, natomiast w Muzeum Motoryzacji zapoznali się z historią motoryzacji, różnymi, starymi pojazdami, stworzonymi w Europie, a także innymi przedmiotami, takimi jak telefony, radioodbiorniki… Niecodziennym, ciekawym doświadczeniem było zobaczenie na żywo treningów teamu austriackiego, przygotowującego się do udziału w zawodach bobslejowych. Region Sigulda wraz z miejscowością o nazwie Turaida słynie właśnie ze sportów zimowych, gdzie wiele zagranicznych zawodników przyjeżdża na warsztaty szkoleniowe. Inne punkty programu działań w ramach wymiany międzynarodowej to: wizyta w średniowiecznym zamku w Siguldzie, gdzie młodzież pod opieką nauczycieli uczestniczyła w warsztatach rękodzieła artystycznego, zwiedzanie stolicy (Starówki, najsłynniejszych zabytków), Narodowej Biblioteki Łotwy i – oczywiście – spotkanie z lokalnymi władzami Rygi.

Podczas wspólnych posiłków zgłębiano wiedzę na temat tradycyjnego, łotewskiego jedzenia. Szczególnie w pamięci utkwiła wizyta na obiedzie u pastora, którego żona przygotowała chyba najsmaczniejsze potrawy, a całość wizyty okraszona była opowieściami o historii i tradycji ludów nadbałtyckich. Konferencje, warsztaty poświęcone idiomom i przysłowiom to obowiązkowy punkt programu każdego wyjazdu, które uzupełniały wspólne spotkania i przyczyniały się do ćwiczenia wypowiadania się w języku angielskim.

         Wizyta w szkole łotewskiej na długo pozostanie w pamięci uczestników wyjazdu.

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.
OK