O SZKOLE  |  PLAN LEKCJI  |  DZIENNIK  |  AKTUALNOŚCI  |  SPORT W SZKOLE  |  film FILMY film |  FACEBOOK  |  REKRUTACJA  |  ZASADY REKRUTACJI  |

11-tur

 

    W ramach projektu „Treasure in Language” nasi przedstawiciele w ostatnim czasie odwiedzili partnerską szkołę w Denizli (Turcja). Ta wizyta na długo pozostanie w pamięci uczniów i nauczycieli. Specyficzny kraj, odmienna religia i kultura to tylko wybrane aspekty, które wpłynęły na ocenę pobytu w tym jakże urokliwym, klimatycznym i gościnnym kraju.

    Sama szkoła zrobiła ogromne wrażenie – duże, przestronne budynki osadzone na wzniesieniu podkreślają rangę tej placówki – warto podkreślić, że w Turcji są tylko dwie takie szkoły, tzw. placówki projektowe.

Główny budynek jest tak skonstruowany, że w jednej części uczą się tylko dziewczęta, a w drugim tylko chłopcy; są oni celowo odseparowani od siebie, przerwy mają o innych godzinach, obiad czy zajęcia sportowe także o innych porach. W trakcie uroczystości młodzież także jest podzielona na „strefę dziewcząt” i „strefę chłopców”. Celem takiej edukacji jest podkreślenie zasad funkcjonowania placówki, która zajmuje się nauczaniem religii. Dlatego podstawowym „przedmiotem” jest nauka KORANU. Do tej szkoły uczęszczają tylko najlepsi z całego terenu Turcji, a selekcja jest bardzo drobiazgowa.

    Mimo różnych opinii – tureccy nauczyciele, uczniowie, ich rodzice oraz inne osoby, z którymi mieliśmy możliwość przebywać – są bardzo mili, pomocni. To właśnie oni dali nam możliwość poznania Turcji nie tylko w wymiarze turystycznym, ale i tym lokalnym, „od podwórka”. Oprócz udziału w lekcjach, sympozjach i działaniach szkolnych, zwiedziliśmy miasto, region, poznaliśmy zabytki, lokalne fabryki, zakłady pracy, twórczość rękodzielników. Odwiedziliśmy miejsca, w których mieszkańcy Denizli chętnie spędzają wolny czas z rodziną, miejsca, w których praktykują swoje obrzędy religijne. Bardzo ważnym elementem wizyty były odwiedziny u najważniejszych władz miasta, regionu.

    Pobyt w Denizli oraz w Stambule sprzyjały zweryfikowaniu informacji na temat Turcji oraz przyczyniły się do zaskarbienia sobie przyjaźni wielu osób.

 

film  Zobacz film

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.
OK