07-parada      26 kwietnia 2017 r. odbyła się IX Młodzieżowa Parada Niepodległości, celem imprezy jest ukazanie wybitnych wydarzeń lub postaci z dziejów Polski. W tym roku Zespół Szkół nr 3 zrekonstruował śmierć św. Wojciecha.

Zespół Szkół reprezentowali: Mateusz Brojek (1TM), Ćwiąkała Jarosław (1TM), Jarecki Hubert (1TM), Damian Mańkowski (1TM),  Marek Kibała (4TI), Dawid Miarecki (4TI). Opiekę nad młodzieżą sprawowały: Monika Fundanicz  i Joanna Sakrbowska-Sówka.

 

A Oto tekst do, którego robiliśmy rekonstrukcję:

1020 ROCZNICA ŚMIERCI ŚWIĘTEGO WOJCIECHA

Bolesław Chrobry jedna z wielu wybitnych postaci w dziejach Polski, doprowadził do tego, że wzrosło znaczenie naszego kraju na arenie międzynarodowej. Udało mu zaangażować w sprawy polskie dwie wybitne postacie ówczesnego świata: św. Wojciecha i cesarza niemieckiego Ottona III.

Święty Wojciech pochodził z czeskiego książęcego rodu Sławnikowiców.

Wojciech był przyjacielem wielkich ówczesnego świata, duchowny z najgłębszego powołania, asceta. A jednocześnie człowiek bardzo nieszczęśliwy, 995 roku gdy przebywał w Rzymie, w Czechach wymordowano niemal całą jego rodzinę.

Papież powierzył mu funkcję biskupa praskiego, którą odrzucił. Postawiono mu wtedy twarde warunki: albo przyjmie niechciane biskupstwo albo uda się na misje wśród pogan.

996r Wojciech przybywa na dwór Bolesława Chrobrego, który przyjął go jak najlepszego przyjaciela i wyposażył go na misje chrystianizacyjną.

W kwietniu 997 roku Wojciech w towarzystwie młodszego brata Radzima-Gaudentego i Boguszy przybył do Gdańska gdzie nawrócił i ochrzcił. Stamtąd popłynął do Prus i odesłał zbrojnych przydzielonych mu przez Bolesława.  23 kwietnia 997r zginął z rąk pogan (przebity włócznią).

Gaudentego i Boguszę Prusowie puścili wolno, a za ciało zabitego spodziewali się otrzymać pokaźny okup r. Bolesław Chrobry wykupił je płacąc tyle ile ważyło. Śmierć Wojciecha zrobiła ogromne wrażenie w chrześcijańskiej Europie. Wstrząsnęła także Ottonem III, który zaczął dążyć do kanonizacji męczennika. 999 r. papież Sylwester II włączył Wojciecha do grona świętych.

                Nasza szkoła prezentuje moment śmierci męczennika Wojciecha – patrona Polski.

Po prezentacji uczestnicy prowadzeni przez Sanocką Młodzieżową Orkiestrę Dętą „AVANTI”  przeszli ulicami Sanoka.

Pamiątkowe dyplomy i nagrody wręczyli Starosta Sanocki Roman Konieczny i członek Zarządu Powiatu Sanockiego Damian Biskup. Całość zakończyła się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Synom Ziemi Sanockiej i odśpiewaniem hymnu narodowego.

 

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.
OK