02-akcja

29 marca w naszej szkole nie był zwyczajnym dniem. Nauka, owszem była, ale taka, która wyjątkowo spodobała się wszystkim uczniom. W ramach akcji „Zwolnij na drodze – wygraj życie” sanoccy policjanci przekonywali uczniów, że brawura czy jazda po środkach odurzających może kosztować nas utratę zdrowia, a nawet życia. Policja w porozumieniu z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Krośnie, a także Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Sanoku przygotowała dla tych, którzy już mają prawo jazdy i dla tych, którzy dopiero je zdobędą, szereg atrakcji po to, by zwiększyć bezpieczeństwo na drodze.

Wszyscy uczniowie klas drugich i trzecich w sali 207 podczas prelekcji prowadzonej przez policjantów mogli posłuchać danych statystycznych dotyczących wypadków na drogach, a także obejrzeć zdjęcia rozbitych samochodów. Chętni mogli też przekonać się, jak działa alkomat. Okazało się, że nawet po zjedzeniu popularnego batonika nie można wsiadać za kierownicę. Trzeba pamiętać o zasadzie, by po spożyciu nawet najmniejszej ilości alkoholu  nie prowadzić pojazdu.

Dużym zainteresowaniem uczniów cieszył się też test w alkogoglach. Korzystając z tych specjalnych okularów można było zagrać na hali sportowej w ping-ponga lub unihokeja. Wszyscy chętni, którzy zdecydowali się na założenie alkogogli, zrozumieli, jak wykonywanie prostych czynności może być utrudnione po wypiciu alkoholu czy zażyciu środków odurzających. Przekonali się, że prowadzenie pojazdu w takiej sytuacji jest niemożliwe i grozi utratą zdrowia, a nawet życia. „Widać było, że ci, którzy mieli założone specjalne gogle, wykazywali się mniejszą koncentracją i spostrzegawczością oraz sprawnością ruchową” – mówił jeden z uczniów.

Przed szkołą zaś ustawiła się długa kolejka chętnych, by na „własnej skórze” przetestować symulator zderzeń oraz symulator dachowania. Można było poczuć siłę, jaka działa przy zderzeniu z przeszkodą przy niewielkiej prędkości, około 10 kilometrów na godzinę. Jeden z uczniów korzystających z symulatora zderzeń powiedział: „Potrafię sobie teraz wyobrazić, co może czuć osoba podczas zderzenia. Na pewno będę pamiętał o zapinaniu pasów”. Zgromadzeni przy symulatorze zastanawiali się też, jak sytuacja mogłaby wyglądać przy większej prędkości pojazdu. Symulator dachowania również uświadomił wszystkim, że zapinanie pasów bezpieczeństwa jest najważniejszą czynnością zaraz po wejściu do samochodu i jest to nie tylko wymagana przepisami konieczność, ale przede wszystkim zwiększenie naszego bezpieczeństwa.

Na placu manewrowym koło naszej szkoły odbył się także pokaz ratownictwa w wykonaniu strażaków.Demonstrowali oni zebranym, jak krok po kroku wygląda akcja ratowania człowieka uwięzionego w rozbitym samochodzie. Po zabezpieczeniu miejsca kolizji strażacy pokazali, że jak najszybciej należy dostać się do poszkodowanego. Wyłamano drzwi, wybito szyby, a także specjalnymi pneumatycznymi nożycami wycięto w aucie dach,  słupek i wzmocnienia. Następnie odbył się pokaz udzielania rannemu pierwszej pomocy. Cała akcja przebiegała szybko i sprawnie. Emocje były ogromne i widać było, że wszyscy zebrani uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali pokaz.

Czy warto organizować takie akcje? Najlepiej na to pytanie odpowiedzą sami uczniowie: „Świetna zabawa oraz nauka”, „Takie akcje uczą nas rozsądku i odpowiedzialności”, „Uświadomiłam sobie, jak niewiele potrzeba, by stracić życie”, „Takie akcje dają do myślenia. Każdy musi wiedzieć, jak wyglądają wypadki samochodowe i co wtedy czuje człowiek”.

W miłej atmosferze, wśród żartów, w towarzystwie kolegów i koleżanek wszyscy uczestniczący w akcji „Zwolnij na drodze – wygraj życie” poznali ważne, ale czasem ignorowane prawdy na temat tego, jak zachowywać się na drodze i jakich sytuacji unikać. Oby ta zdobyta wiedza przydała się w praktyce, być może pozwoli to na uratowanie naszego zdrowia lub życia.

 

Zobacz film.

 

 

 

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.
OK